7 września 1808 r. w Londynie, urodził się twórca warszawskich filtrów William Lindley

William Lindley wraz synami: Williamem Heerleinem, Josephem i Robertem Searlesem stworzyli imperium inżynierskie. Firma Lindleyów zrealizowała setki kontraktów na budowę śmiałych i skomplikowanych konstrukcji w Europie (i nie tylko). Lindleyowie projektowali i nadzorowali budowę wodociągów, pomp, filtrów i kanalizacji.

Filtry nie tylko w Warszawie

William Lindley to światowej sławy specjalista, który stworzył miejską sieć kanalizacyjno-wodociągową w Warszawie. Budowę kanalizacji miejskiej zarządził prezydent stolicy Sokrates Starynkiewicz w 1876 r. Przez cztery lata Lindley pracował nad projektem i budową sieci, następnie pracę kontynuowali jego synowie. W taki oto sposób w 1886 r. mieszkańcy Warszawy mogli cieszyć się czystą wodą. A wszystko to za sprawą filtrów Lindleya. Jego projekty realizowane były również w innych miastach, w tym m.in. Lwowie, Jeleniej Górze, Włocławku czy Radomiu.

 

Sieć wodociągowo-kanalizacyjna powstała wówczas ze specjalnie wypalanej cegły, która wykazywała odporność na wilgoć. Wykorzystano również bloki granitowe oraz z piaskowca. Oczywiście w ciągu kolejnych lat filtry Lindleya były udoskonalane i rozbudowywane, jednak projekt brytyjskiego inżyniera stanowił podstawę.

 


W ten oto sposób, pod koniec XIX wieku, czysta woda docierała do odbiorców. Było to możliwe za sprawą maszyn parowych oraz wieży ciśnień, dzięki której woda dostarczana była na wysokość nawet 40 metrów. Pobierana była oczywiście z Wisły.


I co najważniejsze, warszawskie filtry zaprojektowane przez Lindleya służą do dziś. Jak to możliwe, że wciąż działają sprawnie? Lindley w swoim projekcie przewidział możliwość sukcesywnej rozbudowy. Oprócz tego do budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej użyto wysokiej jakości materiały. Fenomenalny projekt i precyzyjna budowa sprawiła, że było to rozwiązanie, które służy przez setki lat. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że Zespół Stacji Filtrów Williama Lindleya zyskał status pomnika historii w 2012 r., co oznacza, że są zabytkiem nieruchomym o szczególnym znaczeniu dla kultury Polski.

za; oczyszczalnia.net

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *