W nocy na osiedlu Przyjaźń płonął budynek dawnej stołówki

Osiedle “Przyjaźń” to miejsce z historią: zbudowane dla radzieckich budowniczych Pałacu Kultury, od kilkudziesięciu lat zamieszkiwane przez studentów, pracowników naukowych i innych.

Na szczęście nikt nie ucierpiał

Dziś w nocy paliła się stołówka o czym poinformowała Alekandra Krugły;

W nocy na osiedlu Przyjaźń płonął budynek dawnej stołówki. Czekamy na informacje o przyczynach pożaru. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Tym bardziej dosłownie paląca staje się kwestia systemowego zadbania o osiedle! To zabytkowe,unikatowe miejsce, ale i dom setek ludzi od 70lat!

 

Historia Osiedla

Wybudowane w 1952 r. dla radzieckich budowniczych Pałacu Kultury osiedle drewnianych domków na obrzeżach miasta nie było ani wygodnym dziedzictwem, ani najbardziej ekonomicznym sposobem na wykorzystanie 30 hektarów terenu stolicy. Widmo likwidacji krążyło nad osiedlem z różną intensywnością od lat 70. XX wieku, pochłaniając kolejne domki. Od 2014 r. chmury gęstniały – projektowany plan zagospodarowania przestrzennego zakładał zburzenie części domków na rzecz czteropiętrowych bloków, zamykano lokalny klub kultury – Karuzelę.

W odpowiedzi na tę sytuację społeczność zmobilizowała się do walki: w ciągu kilku lat udało się ująć układ urbanistyczny osiedla w gminnej ewidencji zabytków, zatrzymać niekorzystny projekt planu miejscowego, złożyć wniosek o konsultacje społeczne, a przede wszystkim – rozbudzić energię społeczną tego miejsca. Nadal jednak osiedle boryka się z dwoma głównymi problemami: niepewnością co do przyszłości oraz fizyczną degradacją istniejącej infrastruktury. Ta ostatnia – aby nie niszczała – wymaga inwestycji ze strony zarządzających podmiotów (osiedle należy do Skarbu Państwa, ale w imieniu SP zarządza nim Prezydent m.st. Warszawy).

Osiedle Przyjaźń nie jest miejscem typowym pod względem architektury i urbanistyki ani pod względem społeczno-demograficznym, ani wreszcie pod względem administracyjnym. Zasadne wydaje się pytanie, czy osiedle może – z uwagi na te uwarunkowania – funkcjonować jako case study (z ang. studium przypadku) oraz podstawa do tworzenia rekomendacji i uogólnień. Zadawałam sobie to pytanie wielokrotnie, pisząc ten tekst. Przyjęłam założenie, że odmienność osiedla pozwala dostrzec problemy i wyzwania fundamentalne dla rozwoju lokalnych społeczności, które w innych, bardziej „zwyczajnych” i mniej skomplikowanych realiach, pozostawałyby przezroczyste.

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *