Trójbarwna polichromia z Elizeum zostanie uratowana‼️

Elizeum zostało zaprojektowane przez wybitnego architekta Szymona B. Zuga, jako podziemny salon księcia Kazimierza Poniatowskiego w parku Na Książęcym (obecnie park im. Rydza Śmigłego przy ul. Książęcej). Niegdyś wnętrze groty było bogato dekorowane freskami, kolumnami, rzeźbami, sztukateriami. Jednakże w wyniku niewłaściwego użytkowania obiektu od śmierci księcia w 1800 roku oraz wielu zaniedbań doszło do znacznej destrukcji wnętrza. W ciągu ostatnich dwustu lat wskutek porastania przez drzewa i krzewy prawie całkowitemu zniszczeniu uległa warstwa izolacji z gliny, którą grota była obłożona od zewnątrz. To ostatecznie doprowadziło do destrukcji historycznego wystroju.

Konserwację fragmentu pasmowej trójkolorowej polichromii

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków wspólnie z Zarządem Zieleni na jesieni 2021 roku planuje konserwację fragmentu pasmowej trójkolorowej polichromii z groty Elizeum przy ul. Książęcej 2. Najlepiej zachowana część zostanie przeniesiona na niezależne podłoże i poddana zabiegom ratunkowym. Dodatkowo w laboratorium zostanie przebadany skład warstwy malarskiej, aby określić rodzaj pigmentów i spoiw użytych do farb, co w przyszłości pomoże odtworzyć ich technologię.

 

 

Obecnie wnętrze Elizeum pozbawione jest dekoracji, a  jedynymi świadkami dawnej świetności są odciski kasetonów dekorujących sklepienie, fragmenty tynku w bocznym korytarzu imitującego sztuczną skałę oraz fragment trójbarwnej polichromii w układzie pasowym na ścianie górnego korytarza.

Mury Elizeum są silnie zawilgocone co negatywnie wpływa na zachowane resztki tynków, w tym polichromii, która stopniowo blednie. Uznano, że jej przeniesienie pozwoli na uratowanie fragmentu polichromii przed niszczącymi czynnikami, a w przyszłości będzie stanowiło podstawę do rekonstrukcji wystroju.

Resume

To są wszystko prace kosmetyczne, o czym piszemy od lat. Zamiast wydawać pieniądze na plastykowe place zabaw, betonowe kamienie, mamy wspaniały historyczny obiekt, w dodatku kapitalnie położony!

za; Stołeczny Konserwator Zabytków

Portal Warszawski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *