ALEŻ TO DOBRE! Na Białołęce zastosowano podwieszany chodnik. Dzięki temu jest miejsce dla korzeni, a woda przesącza się swobodnie do roślin

Drzewa uchronione od wycinki to dwa dęby szypułkowe o obwodach pni 98 cm, 121 cm. Kolejnemu dębowi – dwupniowemu (o obwodach pni 120 i 161 cm) – dzięki zastosowaniu podwieszanego chodnika – poprawiano  komfort wzrostu. A dla czwartego dębu o obwodzie 82 cm chodnik został przeprojektowany tak, aby znalazł się w większej odległości od pnia drzewa. To naprawdę mądre i nowatorskie podejście zastosowano na Białołęce.

„Wilk syty i owca cała”

Tak wygląda właśnie jedną z ostatnich realizacji na Henrykowie. Przy ul. Drożdżowej potrzebny był chodnik, ale chcieliśmy też ochronić drzewa, które były w kolizji z trotuarem. Gdyby chodnik powstawał tradycyjną metodą – na podbudowie, trzeba byłoby usunąć drzewa (rosły na tyle blisko planowanego chodnika, że gdyby je pozostawić – po wycięciu korzeni straciłyby stabilność i by się przewróciłypisze Urząd Dzielnicy Białołęka.Na szczęście znaleźliśmy salomonowe rozwiązanie – chodnik podwieszany. Na wysokości drzew zamiast tradycyjnej podbudowy, wykonawca zastosował aluminiową kratę. Dzięki niej jest miejsce dla korzeni, a woda przesącza się swobodnie do roślin – na tej wysokości nie ma też obrzeża.


Drzewa uchronione od wycinki to dwa dęby szypułkowe o obwodach pni 98 cm, 121 cm. Kolejnemu dębowi – dwupniowemu (o obwodach pni 120 i 161 cm) – dzięki zastosowaniu podwieszanego chodnika – poprawiliśmy komfort wzrostu. A dla czwartego dębu o obwodzie 82 cm chodnik został przeprojektowany tak, aby znalazł się w większej odległości od pnia drzewa.

Chodnik przy ul. Drożdżowej na odcinku od ul. Dziatwy do ul. Pszczelej zbudował prywatny inwestor, na podstawie umowy zawartej z nami. Ten sam inwestor przebudował też oświetlenie i dosadził kilka drzew w pasie zieleni. Pomysł zastosowania podwieszanego chodnika pochodzi z naszego Wydziału Ochrony Środowiska – chwali się białołęcki ratusz, i słusznie!

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły