„Kamień Pawilon Edukacyjny” realnym zagrożeniem dla ptaków?

Fundacja Szklane Pułapki oraz Ptasi Patrol Fundacji Noga w Łapę apelują do Zieleń Warszawska, aby Kamień został objęty opieką ornitologiczną, która wykaże, czy przeszklenia są realnym zagrożeniem dla ptaków. Sprawdźmy czy, a jeśli tak, to ile ptaków ulega kontuzji lub ginie w wyniku kolizji z szybami pawilonu. Jeśli zajdzie taka potrzeba, szyby należy wykropkować, by nie stanowiły niewidzialnej, a co najgorsze – śmiertelnej pułapki dla ptaków – pisze Paweł Pstrokoński.

Będzie zmiana?

„Nie tylko wolontariusze naszej Fundacji zwrócili uwagę, że mocno refleksyjna ściana stojącego nad Wisłą Kamień. Pawilon Edukacyjny prowadzonego przez Zieleń Warszawska – Dzielnica Wisła, jest realnym zagrożeniem dla ptaków. Zauważył to też Paweł Pstrokoński, ornitolog, autor świetnej książki o miejskich ptakach „Wszystkie okna dla oknówek” (Wydawnictwo Czarne 2021), podczas jednego ze swoich ptasich spacerów nad Wisłą. Paweł pisze: „W nazwie budowli znajduje się słowo „edukacyjny” – edukujmy więc i pokażmy, że wszędobylskie w mieście szklane ściany są realnym problemem, z który należy się mierzyć, a nie od niego uciekać” – czytamy na stronie Fundacja Szklane Pułapki.

Jest odpowiedź ze strony zarządcy Kamienia; Kamień powstał z miłości do nadwiślańskiej przyrody. Zależy nam na bezpieczeństwie naszych ptasich sąsiadów i wsłuchujemy się w Państwa głos. Mimo że nie zaobserwowaliśmy do tej pory żadnej kolizji, podjęliśmy już rozmowę z projektantem i wspólnie wypracowujemy rozwiązanie mające na celu zabezpieczenia szyb pawilonu przed ewentualną kolizją.

Dane

Całkowicie przeszklona ściana daje poczucie obcowania z naturą” – możemy przeczytać w tekście Piotra Sarzyńskiego, który ukazał się 15 czerwca tego roku w POLITYCE. Być może część odwiedzających będzie mieć to wrażenie, pytanie, ilu z nich dostrzeże w tym realne zagrożenie dla nadwiślańskich ptaków. Od mostu Gdańskiego, gdzie ulokowany jest Kamień, ku północy, do mostu Grota-Roweckiego, ciągnie się pas łąk i lasu łęgowego, gdzie nie brakuje ptaków – w końcu największa polska rzeka jest świetną ptasiostradą, szczególnie chętnie wykorzystywaną w okresie migracji, a ten właśnie się zaczyna. Bogatki, modraszki, cierniówki, piegże, pokląskwy, mazurki, sroki, wrony, pustułki, srokosze, dzięcioły zielone, czarne, duże i średnie – wszystkie one mogą dokonać żywota w wyniku zderzenia z „całkowicie przeszkloną ścianą”. Zaraz po niszczeniu naturalnych siedlisk największą śmiertelność wśród ptaków powodują kolizje z przezroczystym i odblaskowym szkłem. Dane szacunkowe mówią o miliardach ptaków rocznie, które giną tylko wskutek zderzeń z budynkami.

 

Co to jest Kamień?

Pawilon edukacyjny Kamień położony nad Wisłą, przy Moście Gdańskim, stanowi „zwieńczenie kolejnego etapu rewitalizacji nabrzeża na prawym brzegu Wisły”. W konkursie zorganizowanym przez Urząd m.st. Warszawy, we współpracy ze stołecznym Stowarzyszeniem Architektów Polskich, „wygrał projekt – autorstwa eM4 Pracowni Architektury Brataniec – dwukondygnacyjnego obiektu w formie przywodzącej na myśl głaz narzutowy, a także łąkę edukacyjno-przyrodniczą z wyspami o różnym charakterze i określonych funkcjach” – pisze Tomasz Żylski.

Pawilon Edukacyjny Kamień na Golędzinowie został oficjalnie otwarty w lipcu 2020 r. To miejsce nowoczesnej edukacji oraz lokalnej aktywności, z której będą korzystać młodzi i dorośli warszawiacy, a także platforma współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz uznanymi ośrodkami naukowymi.

Budowa Pawilonu Edukacyjnego Kamień jest zwieńczeniem projektu Life+ WislaWarszawska.pl. Przedsięwzięcie obejmowało także m.in. budowę wysp pływających, barek na Wiśle jako siedlisk lęgowych dla ptaków, wyspy na wysokości Golędzinowa, ławic piaszczystych, ścieżki spacerowej oraz wyznaczenie i oznakowanie szlaków przyrodniczych – można przeczytać na stronie Zarządu Zieleni Warszawskiej…

za; Fundacja Szklane Pułapki, ZZW

Portal Warszawski, zdj; Fotopolska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *