Tak ma wyglądać Skwer Sportów Miejskich przy stacji Metro Ratusz

Ośmego sierpnia informowaliśmy, że Warszawski Zarząd Zieleni, czyli Zieleń Warszawska, ogłosił przetarg na budowę skweru przy stacji metro Ratusz Arsenał. Jeśli uda się wybrać wykonawcę, będzie miał czas na budowę do lata przyszłego roku. Wczoraj podano więcej szczegółów.

Dobra lokalizacja

Warszawa jest miastem otwartym, zielonym i stawiającym czoła wyzwaniom klimatycznym, takim jak np. zjawisko miejskiej wyspy ciepła. W wielu miejscach beton zastępujemy roślinnością i tworzymy zacienione przestrzenie rekreacji, które korzystnie wpływają na zdrowie mieszkańcówmówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy, ta sama która zniszczyła Dolinkę Służewiecką.

Skwer Sportów Miejskich Ratusz Arsenał to nie tylko nowa, zielona przestrzeń, ale także kolejny teren sportowo-rekreacyjny, który może zwiększyć zainteresowanie aktywnością fizyczną wśród mieszkańców w centrum miasta. Dodatkową zaletą nowego skweru będzie jego bliskie położenie przy stacji metra. Będzie to już trzecia taka inwestycja realizowana przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Co będzie zawierać projekt?

Dla komfortu wszystkich użytkowników ścieżki spacerowe i te przeznaczone dla aktywnej rekreacji zostaną rozdzielone. Dzięki temu każdy będzie mógł bezpiecznie skorzystać z przestrzeni nowego skweru według własnych potrzeb. Osoby szukające wytchnienia wśród zieleni będą mogły skorzystać z nowych alejek spacerowych z przepuszczalnej dla wody nawierzchni mineralno-żywicznej. Natomiast alejka o utwardzonej nawierzchni z murkami do ćwiczeń pozwoli na uprawianie sportów, takich jak jazda na rolkach, deskorolce czy hulajnodze. Bliżej Ogrodu Krasińskich znajdzie się zestaw przyrządów do kalisteniki. W tej strefie przewidziano bezpieczną nawierzchnię przepuszczalną i antypoślizgową.

 

 

Na skwerze pojawi się też wiele elementów małej architektury – pergole, nowe ławki, leżaki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Od strony Arsenału Królewskiego będzie można skorzystać ze stołów piknikowych. Wygodny wypoczynek umożliwią także drewniane tarasy w centralnej części.

Nowa przestrzeń zostanie wyciszona. Od strony ul. Andersa zaprojektowano nasyp ziemny do wysokości 1 m, na którym posadzimy krzewy i drzewa. Dzięki temu mieszkańcy spędzający czas na skwerze odpoczną od zgiełku ulicy, a sportowe aktywności nie będą słyszalne poza jego terenem.

Dużo zieleni

Nowo nasadzona zieleń będzie głównym elementem skweru. Posadzimy 24 drzewa liściaste – brzozy i świdośliwy Lamarcka. Powstaną też pasy roślinności, zaprojektowane w ten sposób, aby tworzyły wnętrza – obietnicę komfortu dla mieszkańców szukających wytchnienia. Zaplanowaliśmy też posadzenie kilku tysięcy krzewów – cisów i irg – które będą ważnym elementem kompozycyjnym tego miejsca.

Będzie można podziwiać również inne gatunki krzewów np. jałowiec sabiński, dereń biały, tawuła japońska, śliwa karłowa. Posadzimy także byliny – szałwię omszoną, jeżówkę purpurową, dzielżan ogrodowy – oraz trawy (śmiałek darniowy, ostnice, rozplenicę japońską), które dodadzą lekkości estetyce skweru. Pojawią się również rośliny cebulowe – piękny czosnek okazały ‘Purple Sensation’.

 

 

Skwer Sportów Miejskich przy Arsenale powstanie dzięki mieszkańcom głosującym w warszawskim budżecie obywatelskim. Początek prac budowlanych planowany jest na jesień, a ich zakończenie na III kwartał 2022.

za; Zarząd Zieleni

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły