Willa Kazimierza Pużaka pilnie wymaga zabezpieczenia przed dalszymi zniszczeniami!

W latach 1925-27 na Grochowie pomiędzy ulicami:Chłopickiego, Boremlowską, Żółkiewskiego i Szaserów zbudowano kolonię domów według projektu Witolda Matuszewskiego. Jest to istniejące do dzisiaj Osiedle Posłów i Senatorów PPS nazywane Kolonią Praussa od nazwiska działacza PPS, ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego – Ksawerego Franciszka Praussa.

Rys historyczny

W willi przy ulicy Byczyńskiej 1 mieszkał Kazimierz Pużak. Był jednym z najbardziej zasłużonych działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej. W 1906 razem z Józefem Piłsudskim, był współtwórcą PPS – Frakcji Rewolucyjnej, w czasie II wojny światowej, stycznia 1944 był przewodniczącym Rady Jedności Narodowej. Po wojnie został aresztowany przez NKWD i skazany w pokazowym procesie szesnastu na 1,5 roku więzienia. Po amnestii wrócił do Polski, gdzie w procesie przywódców PPS-WRN został skazany na 10 lat więzienia. Zmarł w 1950 roku w więzieniu, w Rawiczu.

Na ścianie domu przy Byczyńskiej umieszczona jest tablica upamiętniająca Kazimierza Pużaka.
W ostatnich latach pogarsza się stan willi Pużaka.

Widoczne są liczne uszkodzenia elewacji, Zagrożona zniszczeniem jest drewniana konstrukcja dachu i górnej kondygnacji. Willa jest wpisana do ewidencji zabytków, a razem z pozostałymi domami kolonii znajduje się w obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Pozostaje mieć nadzieję, że zarządzający willą Pużaka ZGN Praga Południe przeprowadzi remont willi, a przynajmniej zabezpieczy ją tymczasowo, aby doczekała do czasu generalnego remontu.

Zdjęcia: Mateusz M. Opasiński/TBTS 09.08.2021,
Tu było, tu stało
PW

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły