Kolejna zielona fala dla tramwajów. Tym razem na Woli i Grochowie

Zielona fala dla tramwajów w Warszawie na kolejnych ulicach. W tym roku tramwaje przyśpieszą na Grochowie i na trasie przez Kercelak. Specjalny system włączy zielone światło na odcinkach o długości 6 km.

Zielona fala dla tramwaju w całym mieście

Tramwaje Warszawskie podpisały właśnie  umowę na system priorytetów dla tramwajów na kolejnych dwóch trasach. Pierwsza z nich to Grochowska między rondem Wiatraczna a pętlą na Gocławku. Tu tramwaje dostaną zielone światło na sześciu skrzyżowaniach. Druga nowa trasa z zieloną falą to ciąg ulic Towarowej i Okopowej między placem Zawiszy, Kercelakiem i rondem Babka. Żeby tramwaje pojechały szybciej na tym odcinku liczącym prawie 3,5 km zajmiemy się sygnalizacją świetlną w 12 miejscach. Zielona fala na Grochowskiej sprawi, że tramwaje linii 9 na całej swojej trasie będą mogły łącznie przyśpieszyć nawet o 10 minut.

Zielona fala działa już na 160 z 255 stołecznych skrzyżowań przez które przejeżdżają tramwaje. To już 63 procent. System priorytetów obejmie wszystkie warszawskie skrzyżowania z torami i sygnalizacją świetlną. Na koniec roku 2021 planujemy objąć zieloną falą dla tramwajów 75% takich skrzyżowań. Do końca 2022 roku priorytetem dla tramwajów ma zostać objętych minimum 90% skrzyżowań.

Trasy na Grochowie i z placu Zawiszy do ronda Babka to nie jedyne, na których pasażerowie oszczędzą kolejne minuty. Priorytety dla tramwajów wdrażamy od 2014, a efekty widać w całym mieście. Linia 17 z Tarchomina dociera teraz na Służewiec o dziesięć minut szybciej, a 41 z Żerania Wschodniego – o dziewięć minut. Przejazd przez Bródno do Dworca Wileńskiego na Pradze skrócił się o trzy minu­ty, a prędkość wzrosła o 15 procent. Bardzo popularna linia 2 z Nowodworów do metra Młociny jedzie krócej o 5 minut, co oznacza skrócenie czasu przejazdu aż o jedną czwartą i z prędkością komunikacyjną ok. 30 km/h stanowi jedną z najszybszych linii tramwajowych w Polsce.

GPS i przetwarzanie danych w chmurze

Tramwaje Warszawskie jako jedyne w Polsce i jedne z niewielu na świecie stosują przy budowie priorytetów dla tramwajów rozwiązania oparte o GPS i przetwarzanie danych w chmurze. Odchodzimy od technologii wymagającej prowadzenia przewodów pod ziemią na rzecz tzw. wirtualnej lokalizacji GPS. Jeszcze niedawno instalacja „zielonej fali” oznaczała, że na torach trzeba było zakładać czujniki wykrywające nadjeżdżające tramwaje z odległości nawet kilkuset metrów. Koszt budowy takiej instalacji na jednym skrzyżowaniu to kilkaset tysięcy złotych. Oznaczało to także budowę podziemnych instalacji, a nawet rozkopywanie ulic. Są to konkretne oszczędności – nawet kilkaset tysięcy złotych na jednym skrzyżowaniu. Teraz prace instalacyjne ograniczone są do samego skrzyżowania.

Terminy i koszty

Prace związane z wdrożeniem priorytetów na Grochowie i między pl. Zawiszy, Kercelakiem i rondem Zgrupowania AK Radosław potrwają do końca roku  i będą kosztowały 576 tys.  zł netto. Wykonawcą jest firma Siemens Mobilty.

 

za; Tramwaje Warszawskie

PW

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły