Ochocki „Zieleniak” – tu niemieccy i rosyjscy degeneraci urządzili masowe gwałty kobiet

Ochota 1944 – Grójecka 97 róg Opaczewskiej. „Zieleniak”. Był to punkt zborny, i został utworzony po południu 4 sierpnia na terenie targu warzywnego przy zbiegu ulic Grójeckiej i Opaczewskiej, wraz z przybyciem na Ochotę oddziałów SS RONA pod dowództwem Bronisława Kamińskiego (żołnierze zostali zakwaterowani na terenie targowiska i w okolicznych budynkach).

Masowe gwałty

Teren targowiska o wymiarach 180 metrów na 300 metrów był ogrodzony murem około 3-metrowej wysokości z bramą wjazdową, obok której znajdował się piętrowy budynek administracyjny, a także dwie bramy z budkami dozorców. Targowisko było częściowo wybrukowane. W pobliskich budynkach zakwaterowały jednostki zbrodniarzy z RONA pod dowództwem Bronisława Kamińskiego i Iwana Frołowa. Szacuje się że przez Zieleniak przeszło ok. 60 tys. warszawiaków. Wiele osób, szczególnie kobiet i dziewczynek, zostało brutalnie zamordowanych przez rosyjskich renegatów. Wcześniej niemieccy i rosyjscy degeneraci urządzili tu na Zieleniaku, masowe gwałty. Gwałcili nawet małe dziewczynki!

Ciała ofiar spalono w sali gimnastycznej Liceum Kołłątaja (Grójecka 95) – w szkole kwaterowali ronowcy.

 

27 sierpnia oddziały RONA zostały wycofane z Warszawy do Puszczy Kampinoskiej – miały za zadanie „oczyścić” lasy z „polskich bandytów”. We wsiach puszczańskich, gdzie kwaterowali dopuszczali się dalej grabieży, gwałtów i zabójstw ludności cywilnej. W dniach 28 sierpnia – 2 września – zaatakowali pozycje Grupy Kampinos AK pod Pociechą – zostali odparci. W nocy z 2/3 września oraz z 3/4 polscy żołnierze wzięli odwet na RONA – rozbito całkowicie 2 bataliony, zabito kilkuset bandytów – wypady na Truskaw i Marianów.

Widok na Zieleniak, w tyle dawny budynek sali gimnastycznej, gdzie w sierpniu 1944 bandyci z RONA palili zwłoki zamęczonych kobiet

Główna Komisja Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu ustaliła, że 5 sierpnia rozstrzelano tam ok. 20 osób, ok. 6 sierpnia – ok. 10, a 12 sierpnia – ok. 150 osób. Również na terenie przyległej do targowiska szkoły odbywały się egzekucje osób chorych i młodych mężczyzn wziętych z terenu punktu zbornego (wiadomo o ok. 80 osobach). Liczba rozstrzelanych na „Zieleniaku” jest szacowana na około 300 osób.

Zdjęcia wł. z wydarzenia-marszu pamięci organizowanego przez Fundację im. J. Kurtyki oraz Rzeź Woli i Ochoty 8.08.2021.

za; Dulag121

Andrzej Wrąb – Madała

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły