„Dedek” (Teatr Rampa) zabytkiem!

W dniu 23.11.2020 Stowarzyszenie Kolekcjonerzy Czasu złożyło wniosek o objęcie ochroną prawną wyżej wymienionego Dzielnicowego Domu Kultury. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków decyzją 74/2021 z dnia 15.07.2021 postanowił wpisać do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego przedmiotowy gmach, który wzniesiony został w latach 1951-1959 według projektu Zenona Buczkowskiego, położony w Warszawie przy ul. Kołowej 20.

Rys historyczny

„Dedek” tak nazywany był Dzielnicowy Dom Kultury na Targówku (obecnie Teatr Rampa przy ul. Kołowej 20 w Warszawie), powiew świeżości w Stolicy oraz przykład podnoszenia się powojennej architektury i kultury z kolan oraz niebanalne zagospodarowanie przestrzeni w rozbudowywanej na nowo dzielnicy, w zupełnie nowym ustroju. Plany były zamaszyste:

Wśród przypadkowo i chaotycznie zabudowanych małymi domkami, uliczek zaniedbanego dotąd robotniczego Targówka – powstaje Dom Kultury. Stanie on przy placu Horodelskim, który jeszcze miesiąc temu był wielkim kartofliskiem. (…) Miejsce wyznaczone przez władze urbanistyczne dla tej inwestycji zostało wybrane bardzo szczęśliwie. Plac Horodelski na przecięciu ulic Pratulińskiej, Prałatowskiej, Remiszewskiej, Kołowej i Stojanowskiej, stanie się dzięki swemu położeniu centrum mieszkaniowej dzielnicy Targówka. (…) Nanizany na oś zielonej, spacerowej ulicy Remiszewskiej, łączącej go z ulicą Radzymińską, posiadający powierzchnię ca 1,5 ha będzie zamknięty od południowego wschodu Domem Kultury z parkiem sportowym, z boków obramiony budynkami kina, administracyjnym, handlowym i przylegającym do placu ogrodem jordanowskim. Osiowe założenie kompozycji placu z obniżoną o kilka stopni podłogą kamienną, mogącego służyć jako miejsce zgromadzeń masowych, zamknięte jest głównym akcentem tego zespołu – Domem Kultury o kubaturze już nie 10 000 m3, lecz 21 000 m3. (…)

 

 

Do podcienia wejściowego prowadzi z placu kilka stopni. Loggia-foyer na pierwszym piętrze może zastąpić trybunę dla mówców w czasie zgromadzeń ludowych. (…) Sala gimnastyczna, znajdująca się na osi i w zapleczu budynku głównego, połączona jest z nim wykładanym płytami kamiennym tarasem, wzniesionym poda poziom ulic i ujętym z boków szerokimi stopniami. Taras wspólny dla Sali gimnastycznej i kawiarni zdobi kwietnik i fontanna. (…) Niezbyt głęboka prawie kwadratowa sala widowiskowa znajduje się pierwszym piętrze. Obliczona jest ona wraz z balkonem na 450 widzów (…) Na trzecim piętrze umieszczono filmową kamerę projekcyjną wraz z pomieszczeniami pomocniczymi. (…) Część klubowa posiada na parterze własny hall, świetlicę, czytelnię, bibliotekę i salę zajęć praktycznych. Pokoje klubowe mieszczą się poza tym na drugim i trzecim piętrze. Obszerna kawiarnia dostępna zarówno z części klubowej jak i widowiskowej posiada wyjścia na taras.(…) Budowa Domu Kultury na Targówku została rozbita na dwa etapu. W chwili obecnej realizuje się już budowę Sali gimnastycznej, która na razie będzie służyć również jako miejsce zebrań i imprez w roku przyszłym przystąpi się do budowy budynku głównego (…). – Tygodnik Stolica 1950 nr 50 (17 grudnia).”


Czy aby coś zostało uznane za zabytek musi mieć co najmniej 100 lat? Nie, chociaż takie twierdzenie napotykaliśmy wielokrotnie. Dziś przychodzimy z radosną nowiną, gmach dawnego Dzielnicowego Domu Kultury na Targówku, mający niespełna 70 lat, czyli współczesny Teatr Rampa został na nasz wniosek uznany zabytkiem!!! – Kolekcjonerzy Czasu.


W 1975 roku gmach zajął Teatr na Targówku noszący od 1987 roku nazwę Teatr Rampa. Dynamiczna budowa obiektu, która pokrywała się również z budową metra głębokiego w Warszawie, była przyczynkiem do piętrzących się lokalnych opowieści o tym, że w podziemiach „Dedeku” ma się znajdować stacja metra. Legenda ta powtarzana przez dekady do dziś przewija się na formach internetowych rozbudzając wyobraźnię ludzi.

 

 

za; Kolekcjonerzy Czasu

Portal Warszawski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *