Geniusze z Budżetu Obywatelskiego! Zaakceptowali dwie tężnie..w tym samym miejscu

W Budżecie Obywatelskim pracuje aż 80 urzędników, i jak widać tak potężna armia pracowników miejskich nie panuje nad projektami, które opiniują a potem akceptują. Oba projekty przewidują budowę tężni… w tym samym miejscu, czyli w parku nad Balatonem. O sprawie informuje Stowarzyszenie Wiatrak.

Podstawowe pytanie dotyczy sensu budowania dwóch tężni obok siebie

Przyjrzeliśmy się ponownie wynikom Budżetu Obywatelskiego na Pradze-Południe i zauważyliśmy ciekawą sytuację, która naszym zdaniem wymaga wyjaśnienia ze strony Urzędu Dzielnicy. Otóż w głosowaniu zostały wybrane dwa praktycznie identyczne projekty, których jednoczesna realizacja może ze sobą kolidować.

Są to:
– projekt nr 80 „Tężnia solna na Pradze Południe” za 400 tys. zł: https://bo.um.warszawa.pl/projekt/23078
– projekt nr 106: „Tężnia solna nad Balatonem” za 300 tys. zł: https://bo.um.warszawa.pl/projekt/23156

Oba projekty przewidują budowę tężni… w tym samym miejscu, czyli w parku nad Balatonem. Podstawowe pytanie dotyczy sensu budowania dwóch tężni obok siebie. Możliwe nawet, że nie ma tam więcej niż jednego miejsca z odpowiednią infrastrukturą, która by taką budowę umożliwiała. Efektem takiego wyniku głosowania może być sytuacja, w której urząd na budowę jednej tężni przypadkiem zamiast 400 tys. uzyskał 700 tys złotych, czyli prawie 2 razy tyle niż na ten cel potrzeba.
Dawniej, w czasach gdy budżet zwany był partycypacyjnym, jego regulamin przewidywał takie przypadki i takich kwestii pilnowano. Mówił on, że w przypadku gdy w głosowaniu wygrywają dwa projekty kolidujące ze sobą, bo na przykład autorzy proponują wykorzystanie dokładnie tej samej lokalizacji do różnych celów, to niezależnie od liczby głosów tylko jeden z nich przechodził do realizacji, a w miejsce tego drugiego wchodził z listy kolejny z projektów z mniejszą ilością głosów. Było to rozsądne rozwiązanie. Mimo, że w procesie zmiany budżetu partycypacyjnego na obywatelski i związanej z tym zmiany regulaminu kwesta ta pozostała uregulowana, to jak widać nie zwrócono na to należytej uwagi na etapie weryfikacji.

Chcielibyśmy zapytać co urząd dzielnicy sądzi na ten temat i co zamierza w tej sprawie zrobić? Czy dojdzie do realizacji dwóch tężni obok siebie czy może, mimo braków regulaminowych, urząd przeznaczy te 300 tys. złotych na realizację w całości lub części któregoś z projektów które uzyskały najwięcej głosów, spośród tych które nie przeszły do realizacji?

Nie chcemy podpowiadać który projekt konkretnie można by w takim wariancie wesprzeć i pozostawiamy to do wyboru Urzędu. Ale jesteśmy zdania, że taka decyzja należy się mieszkańcom dzielnicy w sytuacji kiedy z i tak niewielkiego budżetu obywatelskiego z powodu braków regulaminowych wypadłaby tak znaczna kwota jak 300 tys złotych. Warto poszukać w tej sytuacji rozwiązania. Bardzo liczymy na komunikat urzędu w tej sprawie, żeby mieszkańcy wiedzieli czego mogą się spodziewać. Przy okazji zachęcamy Centrum Komunikacji Społecznej do przyjrzenia się temu problemowi i wypracowania jakiegoś rozwiązania na przyszłość, by podobnych sytuacji unikać.

za; Stowarzyszenie Wiatrak
Portal Warszawski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *