Jeszcze tylko TRZY dni konkursu fotograficznego „Baczyński bez filtra”!

W 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a bieżący rok został ogłoszony rokiem tego wybitnego polskiego poety. Z tej okazji Fundacja na rzecz Wielkich Historii przygotowała konkurs fotograficzny – „Baczyński bez filtra”, skierowany do młodzieży szkolnej i licealnej. Mecenasem konkursu jest Fundacja PGE. Jego inaugurację podczas wspólnej konferencji ogłosili dziś wiceminister Anna Krupka, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski oraz prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii Maciej Piwowarczuk.

Od 4 sierpnia do  22 stycznia

Konkurs polegać będzie na interpretacji twórczości Baczyńskiego za pomocą fotografii ilustrującej wybrany utwór poety. Zdjęcia mogą przedstawiać: portret, martwą naturę, mogą mieć formę reporterską, czy też bardziej swobodną. Można do tego celu wykorzystać np. telefon komórkowy lub aparat fotograficzny. Do udziału w konkursie zaproszeni są uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.

W trakcie trwania konkursu przewidziano szereg wydarzeń towarzyszących – spotkania z literaturoznawcami i pedagogami, czytanie poezji Baczyńskiego przez cenionych artystów i popularne gwiazdy, a także stworzenie serii podcastów i scenariuszy zajęć dydaktycznych do wykorzystania na lekcjach języka polskiego czy historii.


Krzysztof Kamil Baczyński zginął na posterunku, broniąc Pałacu Blanka. Zostawił po sobie bogaty dorobek – ponad 500 wierszy, poematy, opowiadania, grafiki. Rok 2021, w uznaniu dla twórczości tego wielkiego poety, został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Krzysztofa K. Baczyńskiego. W związku z tą rocznicą powstały liczne inicjatywy, w tym konkurs „Baczyński bez filtra”, który jest w sposób szczególny kierowany do młodych ludzi. Krzysztof Kamil Baczyński należał do pokolenia, które w młodości musiało walczyć z okupantem. W jego twórczości smutek i tragizm przeplata się z charakterystyczną dla młodego pokolenia miłością, nadzieją i pięknem. Jestem przekonana, że prace nadsyłane przez młodych ludzi w ramach konkursu, również będą miały takie motywy i ukazywały podobne wartości – powiedziała Anna Krupka, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.


 

Szczegóły

W ramach konkursu, na Instagramie rusza profil „Baczyński bez filtra”, na którym zarówno uczestnicy, jak i wszyscy chętni, mogą publikować, poza konkursem, zdjęcia oznaczone hasztagiem „#baczyńskibezfiltra”. Pojawią się one w specjalnej galerii.

Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach, jednej dla uczniów szkół podstawowych i drugiej, ponadpodstawowych. Na laureatów czekają m.in. aparaty lustrzanki, vouchery na kurs fotograficzny, profesjonalne drony oraz bony na książki.

 

 

Partnerami wydarzenia są m.in. Narodowe Centrum Kultury, Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy i Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego oraz TVP Historia.

Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie baczynskibezfiltra.pl.

Link do filmu o konkursie: https://youtu.be/tb8l8FHP3Qw

Partnerem konkursu jest:

 

Portal Warszawski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *