Sprawiedliwe mandaty dla wszystkich – ogólnopolski apel zmotoryzowanych

Dziś wysłaliśmy wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Kamińskiego. W sprawie poprawy bezpieczeństwa na Infrastrukturze drogowej. „Sprawiedliwe mandaty dla wszystkich „

 

Treść listu

 

Szanowny Panie Ministrze,
Jako Koalicja Miast Zmotoryzowanych – przedstawiciele Krakowa, Warszawy, Poznania, Gdańska i Łodzi wnioskujemy o poprawę bezpieczeństwa pieszych poruszających się po naszych drogach.
Od naszych sympatyków otrzymujemy coraz więcej próśb o pomoc i interwencję w sprawie bezpieczeństwa pieszych.

Jako przedstawiciele Zmotoryzowanych z polskich miast zwracamy się z wnioskiem o podjęcie skutecznych działań wobec osób jeżdżących na rowerach, tj:
– po chodnikach,
– przejściach dla pieszych
– na świecącym się czerwonym świetle.

W ostatnich tygodniach na polskich ulicach dochodzi do coraz większej liczby wypadków z udziałem pieszych, którzy są potrącani przez szybko jeżdżących rowerzystów. Skutkiem tego jest również śmierć pieszych. Sprawca – rowerzysta często ucieka z miejsca wypadku. Dopiero po intensywnej pracy Policji istnieje możliwość odnalezienia sprawcy, który zbiegł i nie udzielił pomocy osobie poszkodowanej.

Dużym problemem są też osoby , które w piątkowe i sobotnie noce po wyjściu z pubów korzystają z wypożyczalni rowerów lub hulajnóg i po alkoholu wracają do domów. Policja jakby tego nie chce widzieć a jest to ogromny problem w weekendy.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym wnioskujemy o:
1) rozpoczęcie prac nad ustawą wprowadzającą możliwość identyfikacji rowerów, wózków rowerowych i UTO,
2) przygotowanie projektu i wprowadzenie ustawy nakazującej osobom kierującym rowerami lub UTO oraz podobnymi pojazdami bezsilnikowymi, poruszającymi się po drogach publicznych wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC na osobę kierującą.
3) Obowiazek odbycia kursu z zasad ruchu drogowego zakończonego egzaminem
4) co weekendowe akcje Policji w okolicach miejsc gdzie są zlokalizowane puby a osoby korzystają z rowerów miejskich lub hulajnóg
5) o zaostrzenie kar dla pijanych rowerzystów, użytkowników UTO i zrównanie ich z kierowcami oraz motocyklistami.

Wnioskujemy również, o wpłynięcie na podległe pod Pana służby- Policję o zwracanie większej uwagi na osoby jeżdżące na rowerach, UTO które łamią PoRD. Większe zaangażowanie służb mundurowych wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo pieszych. Tylko kary w postaci wysokich mandatów zdyscyplinują rowerzystów do bezpiecznego poruszania się po ulicach a nie jak to jest obecnie stosowane w większości przypadków tylko pouczenia lub całkowite ignorowanie problemu.

Jak Pan Minister wie, większość sił i środków Policji ( fotoradary, oznakowane i nieoznakowane pojazdy Policji, policyjne radary, odcinkowe pomiary prędkości, śmigłowce policyjne, obecnie również drony) jest zaangażowanych w ściganiu kierowców, natomiast bezkarność rowerzystów w przyszłości może przełożyć się na ignorowanie PoRD gdy osoba korzystająca z roweru posiadająca już nabyte nawyki będzie stanowiła niebezpieczeństwo na drodze kiedy ewentualnie uzyska prawo jazdy.

Wierzymy, że nasz wniosek spotka się z akceptacją p. Ministra i zostaną podjęte odpowiednie działania, które poprawią bezpieczeństwo pieszych.

Podpisali przedstawiciele Zmotoryzowanych;
LDZ Zmotoryzowani Łodzianie, Portal Warszawski, Lubię Miasto, StOP Korkom,
Poznański Apel Zmotoryzowanych, Stowarzyszenie Stare Podgórze,
Stowarzyszenie Nic O Nas Bez Nas, Co jest nie tak z Krakowem, Bmw-sport.pl”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *