Jaki los czeka zabytkowy zespół fabryczny Browaru Hermana Junga przy ulicy Waliców 9/11???

Od ponad 3 lat trwa przebudowa należącego do Mennicy Państwowej kwartału pomiędzy ulicami Żelazną, Grzybowską, Waliców i Pereca. W ramach inwestycji wyburzony został m.in. biurowiec Aurum, który był połączony z XIX-wiecznym murem oraz ceglanym budynkiem Browaru Junga. Na miejscu dawnej mennicy oraz biurowca szybko powstało osiedle mieszkaniowe, a w ścianę jednego z nowych budynków wkomponowano zachowany do dziś fragment muru getta warszawskiego.

Po kolei

Inwestor obiecywał, że chronione wpisem do rejestru zabytków zabudowania dawnego Browaru Junga odzyskają blask, a w zabytkowym budynku już niedługo powstanie restauracja z własnym browarem.


Niestety jak informują nas okoliczni mieszkańcy od miesięcy budynek stoi opuszczony i nadal czeka na remont. W związku z tym staramy się ustalić jakie plany wobec obiektu ma deweloper oraz poprosimy Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków o przeprowadzenie kontroli stanu zabytku.
Ochroną konserwatorską objęty jest cały zespół fabryczny wraz z otoczeniem, w tym budynek administracyjny przy Waliców 9, piwnice oraz mur wraz z wrotami przy ulicy Waliców 11.

zdj. czytelnika; Kamień i co? Ratujemy warszawskie zabytki
PW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *