Ile będą wynosić kary dla kierowców po rządowych zmianach?

Kolejnym pomysłem, po wyższych karach dla prowadzących po alkoholu, którym się zajmę jest podniesienie wysokości mandatów za przekroczenie prędkości o +30 km/h do 1 500 zł, to jest ok. 320 euro i twierdzeniu, że mandaty w Polsce są bardzo niskie.

Koszty

W niektórych krajach płatność w ciągu 15 dni powoduje, że płacimy dużo mniej (nawet o połowę), we Francji, to 90 euro, ale jak płacisz po więcej niż 45 dniach, to już 375 euro. W niektórych krajach, przy takim przekroczeniu prędkości, o wymiarze grzywny decyduje sąd (grzywna może być uzależniona od dochodów).Może warto przywołać też przytoczyć konkluzje z badań holenderskich – podnoszenie wysokości mandatów ma umiarkowany wpływ na zachowania kierujących. The conclusion is that motorists make moderate adjustments in their behavior when fines are raised but only if the risk of being caught is high-Motorist’s Response to an Increase in Traffic Fines

1 500 zł, to ok. 320 euro przy przeciętnym wynagrodzeni netto wynoszącym ok. 4 300 zł (ok. 904 euro), to 34,88% przeciętnego wynagrodzenia. I tyle w temacie.
Janusz Popiel

Janusz Popiel – od 1998 roku Prezes „Alter Ego” – Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych. Autor wielu opracowań dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego. W latach 2009-2013 członek Rady do spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem przy Ministrze Sprawiedliwości.

 


PW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *