Na kwaterze Batalionu „Zośka” pojawiły się nowe brzozowe krzyże!

Zarząd Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol” poinformował, że zakończona została wymiana krzyży brzozowych na kwaterze Batalionu „Zośka” na Powązkach Wojskowych. Dalsze prace remontowe na kwaterze są zaplanowane na jesień bieżącego roku.

Brzozowe krzyże

Cechą charakterystyczną kwatery są duże, białe, brzozowe krzyże. Ze względu na nietrwałość drewna brzozowego 130 krzyży wymaga wymiany co cztery lata. Kwatera batalionu „Zośka” wymaga również kompleksowego remontu elementów kamiennych, wykonanych z piaskowca, uzupełnienia ubytków w kamieniu, wyrównania obramowań grobów, oczyszczenia i uporządkowania zieleni.

W tym roku wymiana krzyży została w całości sfinansowana ze środków otrzymanych od Wojewody Mazowieckiego oraz Fundacji PGE.

Proste brzozowe krzyże są jednym z symboli poświęcenia żołnierzy Armii Krajowej w walce o wolną Polskę. Wsparcie renowacji Kwatery Batalionu „Zośka” na Powązkach jest wkładem Grupy PGE w ochronę pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

 

 

 

W oznaczonej numerem A-20 kwaterze pochowanych jest 212 żołnierzy, w większości harcerzy – członków Szarych Szeregów i Batalionu „Zośka”, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Jedną z pierwszych osób pochowanych w miejscu dzisiejszej kwatery był Jan Bytnar „Rudy”, odbity z rąk Gestapo 26 marca 1943 roku w akcji pod Arsenałem. W tej części cmentarza znajduje się także grób Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”.

Fundacja PGE prowadzi działania społeczne m.in. nastawione na edukację i pielęgnowanie pamięci historycznej. W 2021 roku została mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego. Fundacja PGE prowadzi również projekt „Tablice pamięci”, którego celem jest przywrócenie pamięci o Tablicach Tchorka upamiętniających miejsca egzekucji Polaków w czasie II Wojny Światowej.

Portal Warszawski

zdj. PW

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *