Na ratunek czeka willa „Jasny Dom” przy ul. Wazów 1!!

Lipcowa pogoda zachęca do odwiedzin na Młocinach. Warto zajrzeć nie tylko na popularną Leśną polanę, ale też od miasta-ogrodu. Gdzie czekaja na ratunek relikty miasta-ogrodu Młociny – czytamy na stronie Tu było Tu stało.

Rys historyczny

Przygotowania do utworzenia miasta-ogrodu Młociny rozpoczęły się w 1913 roku. Do parcelacji terenu przymierzyło się Towarzystwo Higieniczne, które nabyło ziemię od panów Łempickiego i Nowińskiego. Plany sporządził architekt Ignacy Miśkiewicz. Jako dojazd planowano budowę linii tramwajowej, miały powstać budynki użyteczności publicznej. Jednak budowa nowego miasta stanęła kilka miesięcy później gdy wybuchła I wojna światowa. Zabudowa już wyznaczonych działek rozpoczęła się w latach 20. jednak w dużo skromniejszej wersji niż przedwojenne założenia. Obecnie obszar ten jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Do ewidencji wpisano też brukowane nawierzchnie ulic Humanistów oraz Dankowickiej, a także zachowane domy z okresu międzywojennnego.

 


 


Współcześnie teren dawnego miasta-ogrodu jest intensywnie zabudowywany współczesnymi domami. Niestety historyczna zabudowa jest w związku tym poważnie zagrożona. W 2010 roku rozebrano willę Weiglów (zdjęcie i opis dostępny na mapie, na stronie Tu było, tu stało)
W końcu 2018 roku rozebrana została na podstawie nakazu nadzoru budowlanego willa przy Dzierżoniowskiej 9 – po jej poważnym uszkodzeniu podczas wcześniej prowadzonych prac budowlanych.


Te domy, które stoją często są w bardzo złym stanie technicznym.
Na ratunek czeka willa „Jasny Dom” przy ul. Wazów 1. Obecnie jest dodatkowo przywalona drzewem,
Od wiosny 2019 roku, gdy pisaliśmy o Młocinach nic się nie poprawiła też sytuacja willi „Moja Zosieńka” zbudowanej ok. 1925. przy Dzierżoniowskiej 12;
Jeżeli nic się nie zmieni podzielą los willi Weiglów lub tej przy Dzierżoniowskiej 9.

Zdjęcia:
1. Willa „Jasny Dom” przy ul. Wazów 1.Fot. Mateusz M. Opasiński/TBTS 18.07.2021.
2-4. Willa „Moja Zosieńka” powstała ok. 1925. przy Dzierżoniowskiej 12. Fot. Mateusz M. Opasiński/TBTS 18.07.2021;
za: Tu było, tu stało
PW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *