21 lipca 1964 roku odsłonięto tę oto mozaikę, która znajduje się w Centrum Warszawy

24października 1942 roku dokonano drugiego zamachu na niemiecką restaurację CafeClub. Dziś stoi tu budynek MegaStore (Nowy Świat/Al. Jerozolimskie).

Rys historyczny

W odwecie za przeprowadzoną przez patrole Armii Krajowej akcję Wieniec Niemcy w nocy z 15/16 października 1942 roku, wykonali egzekucję 50 więźniów Pawiaka. Ponieważ hitlerowcy sądzili, że była to akcja przeprowadzona przez komunistów, wśród straconych znaleźli się głównie komuniści i ich sympatycy. W związku z tym Dowództwo Główne Gwardii Ludowej zdecydowało o przeprowadzeniu akcji odwetowej przeciwko Niemcom. Ustalono że będzie to równoczesny atak na trzy obiekty przeznaczone tylko dla Niemców, a wśród nich znalazła się kawiarnia Café Club, całością akcji dowodził oficer Sztabu Głównego GL Jan Strzeszewski „Wiktor”. Akcja została zaplanowana na dzień 24 października 1942 roku.

Zamachu na Café Club miał dokonać oficer sztabu okręgu Warszawa-Miasto GL Roman Bogucki „Suchy”, przy pomocy dwóch bojowców z dzielnicy Powiśle. Ponieważ ci drudzy nie stawili się w miejscu zbiórki, w ich miejsce w zamachu wzięli udział dowódca GL dzielnicy Powiśle Tadeusz Findziński „Olek” oraz Jerzy Duracz „Jurek”. Po dojściu do celu o godz. 19 Roman Bogucki wrzucił przez okno do wnętrza kawiarni wiązkę granatów, która eksplodując raziła kilka osób. Uczestnicy zamachu pomimo ostrzału ze znajdującego się w pobliżu Banku Gospodarstwa Krajowego wycofali się bez strat.

Zamach na Café Club z dnia 24 października 1942 przedstawiony został w filmie „Za wami pójdą inni”, wyprodukowanym w 1949 roku.

21 lipca 1964 roku odsłonięto tu mozaikę ukazującą sceny z zamachu. Autorem jest Władysław Zych.

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły