Radni Ursynowa przeciwko reformie Czarnka!

Rada Dzielnicy Ursynów wyraziła sprzeciw dla #LexCzarnek. W tej sprawie podjęto stanowisko. Nie można pozwolić na rozmontowanie polskiego systemu oświaty, ograniczanie roli samorządu, na zmiany, których podstawą jest ideologia – pisze na swoim profilu Piotr Skubiszewski.

Zmiany w edukacji

Przemysła Czarnek chce ukrócić samowolę dyrektorów, i nada tym samym kuratorom większe prerogatywy. Kuratorzy oświaty decydować będą o:
 
– wyborze dyrektorów szkół (bez udziału rodziców czy związków zawodowych),
 
– odwołaniu dyrektorów placówek,
 
– postępowaniach dyscyplinarnych,
 
– likwidacji szkół, w tym szkół prywatnych dodatkowe zajęcia tylko pod warunkiem zgody kuratora.
 

Część zapisów złagodzono w stosunku do wcześniejszych zapowiedzi. Kuratorzy oświaty (powoływani przez rząd) nie będą mieli takich uprawnień w szkołach niepublicznych, nie będą też mieli większości w komisjach konkursowych wybierających dyrektorów. Jednak bez zgody kuratora nie będą mogły działać w szkołach organizacje pozarządowe.

Ursynowscy radni są przeciw

Ursynowscy radni przeciwko kontrowersyjnym pomysłom ministra edukacji Przemysława Czarnka. – Mam czwórkę dzieci i wypraszam sobie, że jakiś kurator, którego nie znam, będzie wpływał na etykę moich dzieci. – przekonywał Robert Wojciechowski z Koalicji Obywatelskiej, rodzic zaangażowany w sprawy ursynowskiej oświaty. Chwilę później z inicjatywy jego klubowych koleżanek i kolegów przyjęto stanowisko z protestem przeciwko planowanym zmianom – czytamy na stronie Halo Ursynów.

Największe emocje wywołuje wśród dyrektorów szkół wprowadzenie do prawa oświatowego kar więzienia dla dyrektorów szkół, którzy nie dopełnią nadzoru nad dziećmi. 

 

– To jest skandaliczne. Zgodnie z tym projektem, jeżeli uczeń podbije drugiemu oko albo w jakiś inny sposób ktoś ucierpi fizycznie, np. na terenie szkoły, dyrektorowi będzie groziło więzienie. To jest nieporozumienie. Przecież za taki czyn odpowiadać powinien sprawca, a nie dyrektor szkoły. Co więcej, po drodze jest nauczyciel, który był z uczniami. To kuriozum – ocenia zapowiedzi ministra Czarnka Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Temat ten wypłynął również na piątkowej sesji rady dzielnicy Ursynów zwołanej na żądanie Koalicji Obywatelskiej i Otwartego Ursynowa.

– Kilkoro dyrektorów ursynowskich szkół zapowiedziało, że jeśli wejdą w życie zmiany ministra Czarnka, to zrezygnują z pracy jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego – mówił dobrze zorientowany w ursynowskim środowisku oświatowym radny Robert Wojciechowski, szef rady rodziców w Szkole Podstawowej nr 340.

za; twitter Halo Ursynów

Portal Warszawski

 
 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły