Rabin Schudrich: krzywda polskich Żydów będzie ciążyła nad Polską

Rabin Schudrich mówił o reprywatyzacji w wywiadzie dla “Rzeczpospolitej”. Przyznał, że w tej sprawie Niemcy nie stanowią głównego powodu sporu, a zwrotu żydowskiego mienia bezspadkowego musi dokonać Polska.

Schudrich o reprywatyzacji

W czasie drugiej wojny światowej Niemcy skonfiskowali właściwie cały majątek należący do Żydów, ale tylko niewielką część majątku należącego do nie-Żydów. W 1945 r. Sowieci wyzwolili Polskę tylko po to, aby natychmiast ją okupować po swojemu i w ciągu paru lat doprowadzić do nacjonalizacji mienia w całym kraju przez komunistów. Tego, co już wcześniej Niemcy przejęli, oraz całej reszty. Niezliczona liczba rodzin straciła dorobek życia. W ten sposób polskie państwo wzbogaciło się więc na majątku każdego: Żydów, katolików, protestantów, Tatarów….” – przekonywał rabin.

Ci, co domagają się kompensacji od Niemców, przyznają, że sprawa nie jest załatwiona. A załatwić ją mogą tylko ci, w których rękach nadal znajduje się znacjonalizowana własność. A więc polskie władze, nie zaś Niemcy, którzy jej nie majądodaje Schudrich.

Rabin Schudrich mówiąc o reprywatyzacji uważa, że państwo polskie powinno uchwalić porządną ustawę w tym kierunku. Schudrich wypomniał, że Polska jest jedynym postkomunistycznym państwem, które takiej ustawy nie przyjęło.

za; pch24.pl

Portal Warszawski

zdj. Jewish.org.pl

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły