Premier Morawiecki – „Pałac Saski ma szansę stać się bijącym sercem odrodzonej Rzeczypospolitej”

Wczoraj Prezydent Andrzej Duda przekazał specustawę na ręce Marszałka Sejmu o odbudowie Pałaców Bruhla, Saskiego i kamienic przy ul. Królewskiej. Na uroczystości był również premier Mateusz Morawiecki.

Napiszmy tę opowieść wspólnie

Ostatnim aktem zemsty Niemców na naszej stolicy, mieście niepokonanym, po Powstaniu Warszawskim było zniszczenie Warszawy od strony materialnej. Barbarzyńcy wysadzili również Pałac Saski – budowle świadczącą o historii i potędze Rzeczypospolitej. Był to zaplanowany akt dzikiego barbarzyństwa. Niemiecki plan zakładał zniszczenie polskiej kultury i tożsamości, bo w niej kryje się siła, która jest w stanie doprowadzić do odrodzenia narodu.

Pierwszym aktem odbudowy po wojnie było dzieło rozpoczęte przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – 60 lat od zniszczenia doprowadził do wrysowania Pałacu Saskiego w nasze plany. Aby tak się stało, potrzebna była również wola polityczna i możliwości finansowe, które pojawiły się po roku 2015 i za które dziękuję Prezesowi Prawo i Sprawiedliwość Jarosławowi Kaczyńskiemu oraz Prezydentowi Andrzej Duda.

 

Niech ta odbudowa będzie dziełem ponadpartyjnym i ogólnonarodowym, które nas połączy. Pałac Saski ma szansę stać się bijącym sercem odrodzonej Rzeczypospolitej. Dla mnie te budynki to coś więcej niż gmachy i budowle – to opowieść o polskiej duszy. Napiszmy tę opowieść wspólnie.

Mateusz Morawiecki

Portal Warszawski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *