A jednak! Poza Pałacem Saskim, odbudowany będzię Pałac Bruhla i kamienice przy ul. Królewskiej

To jest kontynuacja dzieła i misji Lecha Kaczyńskiego, mówił w przemówieniu na Placu Piłsudskiego, prezydent Andrzej Duda. Podczas uroczystości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przekaże na ręce Marszałka Sejmu RP projekt Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Projekt ustawy

To bardzo duże zaskoczenie, bo przecież Portal Warszawski był przeciwny odbudowie samego Pałacu Saskiego, ale za to optowaliśmy za odbudową całego założenia architektonicznego właśnie z Pałacem Bruhla i kamienicami przy ul. Królewskiej.

Wierzę, że ten projekt będzie piękny, że otoczenia Placu Piłsudskiego odzyska swoją chwałę i blask – mówił Duda w czasie przekazania ustawy ws. odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla i kamienic przy ul. Królewskiej.

Niestety, nie podano kiedy można spodziewać się realizacji projektu, ale jak powiedziała marszałek Sejmu Witek, że sejm zajmie się niezwłocznie ustawą,

O Pałacu Bruhla

Pałac Brühla, wczesne lata 40. XX w. i współcześnie. Był uważany za jeden z najpięknieszych warszawskich pałaców. Jego początki sięgają XVII wieku. Wielokrotnie przebudowywany gmach swoją formę z fotografii otrzymał w 1937 roku, w wyniku przebudowy i rozbudowy według projektu znakomitego architekta Bohdana Pniewskiego. Już we wrześniu 1939 roku uszkodzeniu uległ dach pałacu, który wkrótce naprawiono. Ostateczne unicestwienie budynku nadeszło 19 grudnia 1944 roku, kiedy to został wysadzony przez Niemców po powstaniu warszawskim. Po pałacu pozostały jedynie zasypane piwnice oraz pojedyncze elementy rzeźbiarskie…

 

 
 

Portal Warszawski

zdj. wiki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *