4 lipca 1935 w Warszawie zmarł Ludwik Panczakiewicz – wybitny warszawski architekt i przedsiębiorca budowlany

Urodzony w Nowym Targu. Szkołę średnią ukończył w Krakowie. Studiował w Petersburgu. W 1898 roku zaproszony został do Warszawy przez Dziekońskiego – profesora z Politechniki Warszawskiej – został jego uczniem. Jak pisała Maria Zakrzewska na łamach „Stolicy”, projektowane przez Ludwika Panczakiewicza kamienice cechowała na ogół poprawnie symetryczna bryła, ozdobiona secesyjnie potraktowanymi poszczególnymi partiami i ornamentem.

Rys biograficzny i artystyczny

Absolwent Szkoły Techniczno-Przemysłowej w Krakowie; studiował architekturę w Petersburgu. Od 1898 działał w Warszawie. Projektował pod wpływem historycyzmu, a późniejsze budowle miały elementy modernistyczne. Obficie stosowane przez architekta dekoracje rzeźbiarskie powstawały u Franciszka Rotha. Pierwszymi projektami Ludwika Panczakiewicza przy współpracy z Józefem Piusem Dziekońskim były budowle warszawskich kościołów: św. Michała i św. Floriana na Pradze; Najświętszego Zbawiciela (wspólnie z W. Żychiewiczem) oraz św. Stanisława (1899 rok). Jest autorem projektu pałacyku Dołgorukowa przy Litewskiej 6 w Warszawie; kamienic u zbiegu Poznańskiej i al. Jerozolimskich (1904 rok), przy Lwowskiej 11, Marszałkowskiej 2 (ok. 1910 rok) i 6 w Warszawie; oraz domu własnego też w stolicy (ok. 1912 rok).

 

 

Opracował projekt jednej z najpiękniejszych łódzkich kamienic: przy ulicy Andrzeja Struga 3 (1911 rok). Po prawej stronie fasady w skrajnej części budynku, powyżej okien parteru widać tablicę z sygnaturą autora: PROIECTUM FECIT L. PANCZAKIEWICZ ARCHITECKUS VARSOVIAE. Jest to niespotykana wówczas na terenie Łodzi forma informacji o autorze projektu.

W latach 1899-1901 zaprojektował dwie hale targowe, zwane Halami Mirowskimi. Koncepcja hal była oparta na opracowaniu architekta Stefana Szyllera.

za; panczakiewicz.pl, PW

Portal Warszawski

zdj. PW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *