[Niesamowity film] Rankiem 22 czerwca 1979 r. na Sadybie SB dokonuje aresztowania wieloletniego agenta CIA Leszka Chrósta

Niesamowity film przedstawiający moment wyciągnięcia z auta i zakneblowania wieloletniego agenta CIA Leszka Chrósta przez funkcjonariuszy SB. Widoczne na nagraniu wydarzenie miało miejsce w rejonie ulic Zelwerowicza i Iwonickiej na Sadybie, rankiem 22 czerwca 1979 roku.” – Tomasz Awłasewicz.

 

Historia niezwykła

 

Historię Leszka Chrósta, którego odnalazłem po latach tysiące kilometrów od Polski  Jak widać na video nie spodziewający się niczego Chróst zatrzymany zostaje przez podstawionego funkcjonariusza w mundurze MO. W momencie gdy jest zapatrzony w dokumenty auta – z nieoznakowanego radiowozu stojącego z tyłu wychodzą widoczni na filmie oficerowie SB.

Mężczyzna po rocznym śledztwie skazany został przez Izbę Wojskową Sądu Najwyższego na karę śmierci. W 1985 roku, w wyniku długich negocjacji, wymieniono go jednakże na Mariana Zacharskiego na słynnym „moście szpiegów” łączącym Berlin i Poczdam. Chróst przejęty został przez amerykańskie służby specjalne i… zniknął. Latami spekulowano co mogło się z nim stać. Na początku 2016 roku postanowiłem odnaleźć go i dowiedzieć się jak wyglądało życie szpiegów po przejściu „na drugą stronę”.

Po 6 miesiącach wpadania na fałszywe tropy w końcu udało się i spotkałem się z nim na terenie Stanów Zjednoczonych. To spotkanie oraz metody działania kontrwywiadu PRL opisałem we wspomnianej wcześniej książce, która dziś ma swoją premierę i do której przeczytania serdecznie zapraszam.”

Tomasz Awłasewicz, autor książki o Chróście pt. „Łowcy Szpiegów”

 

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły