79 lat temu w więzieniu na ul. Szucha w Warszawie samobójstwo popełniła Aleksandra Sokalówna

To miało związek z jedną z największych wpadek w swojej historii — tym bardziej wstrząsającą i tragiczną, bo nie związaną z żadną akcją bojową. W trakcie ślubu w kościele św. Aleksandra zgromadziło się kilkudziesięciu żołnierzy Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych Osa-Kosa — żenił się ich kolega z oddziału Mieczysław Uniejewski. Najprawdopodobniej na skutek denuncjacji gestapo otoczyło kościół w trakcie uroczystości i zatrzymało 89 uczestników.

Nie wydała nikogo

Aleksandra Sokalówna (zdjęcie), łączniczka Oddziału Operacyjno – Wojskowego Komendy Głównej Służby Zwycięstwu Polski-Związku Walki Zbrojnej, a także kierowniczka łączności dywersyjnego oddziału dyspozycyjnego Komendy Głównej AK ,,Osa” – ,,Kosa 30″ oraz nauczycielka wychowania fizycznego w gimnazjum imienia Aleksandry Piłsudskiej w Warszawie.

Sokalówna aresztowana została 5 czerwca 1943 roku w kościele świętego Aleksandra na placu Trzech Krzyży podczas ślubu porucznika Mieczysława Uniejewskiego z Teofilą Suchanek (opisywaliśmy to wydarzenie 5 czerwca tego roku).

 

 

Była przesłuchiwana w piekle, czy w areszcie na ul. Szucha. Brutalne śledztwo i tortury nie były w stanie jej złamać. Nie wydała nikogo. Miała 30 lat.

 

Wszystko zaczęło się od tego ślubu

 

4 czerwca 1943 roku, warszawska konspiracja zaliczyła jedną z największych i tragicznych wpadek w swojej historii

 

Portal Warszawski

zdj, ślubu poglądowe

 

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły