Od 21 czerwca, przez ponad trzy miesiące zamknięte będzie skrzyżowanie ulic Konstruktorskiej i Postępu.

Obecne skrzyżowanie posiada kształt litery T. Droga z pierwszeństwem przejazdu nie przebiega jednak tam w linii prostej. Pierwszeństwo mają ci, którzy poruszają się ul. Postępu oraz ul. Konstruktorską od strony zachodniej. W efekcie trudniej z włączeniem się do ruchu mają jadący od wschodu, a więc od ul. Wołoskiej. Wiąże się to z powstałym w ostatnich latach mieszkaniami w najbliższej okolicy i zwiększonym z tego powodu ruchem – codziennie poruszają się tu tysiące kierowców, pieszych i rowerzystów.

Deweloper przebudowuje skrzyżowanie

Od poniedziałku, 21 czerwca, przez ponad trzy miesiące zamknięte będzie skrzyżowanie ulic Konstruktorskiej i Postępu. Rozpoczną się tam prace związane z budową ronda. Powstaną także droga dla rowerów i bezpieczne przejścia dla pieszych z azylami.

Skrzyżowanie przejdzie przebudowę, która wpłynie na poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników. Zostanie ono zamienione na rondo, a pasy ruchu nieco zwężone, ale przy zachowaniu dotychczasowego jednopasmowego przekroju obu ulic. Infrastruktura wymusi ostrożniejszą jazdę, a przede wszystkim ułatwi skręt w ul. Postępu lub jazdę na wprost tym, którzy kierują się ul. Konstruktorską od ul. Wołoskiej.

Przejścia dla pieszych zostaną wyposażone w azyle, aby zapewnić przekraczającym jezdnię maksymalny komfort. To istotne, tym bardziej, że inwestycja zakłada również budowę trzech zatok przystankowych. Pierwsza zostanie utworzona po wschodniej stronie ul. Postępu za wjazdem na teren powstającego budynku, a dwie na ul. Konstruktorskiej za zjazdami z ronda.

 

 

Droga rowerowa zostanie wybudowana po południowej stronie ul. Konstruktorskiej od ronda w kierunku okrągłego skrzyżowania z ul. Racjonalizacji. Powstanie też przejazd rowerowy przez ul. Postępu i krótki fragment drogi rowerowej w kierunku wschodnim – po to, aby została przedłużona do ul. Wołoskiej i biegnącej wzdłuż niej ścieżki w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego, na którego zagłosowało 1575 osób.

Inwestycję zrealizuje i sfinansuje deweloper stawiający na działce w obrębie Konstruktorskiej i Postępu kompleks budynków mieszkalnych. Taki obowiązek nakłada na niego ustawa o drogach publicznych.

Autobusy na objazdach

Realizacja inwestycji rozpocznie się w poniedziałek, 21 czerwca, o godz. 6 i potrwa do końca września. W tym czasie skrzyżowanie ulic Konstruktorskiej i Postępu będzie wyłączone z ruchu. Kierowcy pojadą objazdem ul. Domaniewską do ul. Wołoskiej lub ul. Suwak i Racjonalizacji. W rejonie prac obowiązywać będzie zakaz parkowania, a piesi będą mogli przechodzić wyłącznie przez ul. Postępu. Znajdujące się tam przejście zostanie zawężone do połowy swojej dotychczasowej szerokości.

za; Zarząd Dróg Miejskich

PW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *