Co Schody Angielskie mają wspólnego z Pałacem Saskim?

To kolejna doskonała rewitalizacja w Niemczech. Tym razem Schody Angielskie na zamku w Dreźnie zostały wybudowane w 1692 jako Schody Wielkie wg projektu Johanna Georgea Starcke. Rok później przemianowane na Angielskie przy okazji nadania Wielce szlachetnego Orderu Podwiązki elektorowi Janowi Jerzemu IV Wettynowi. Zniszczone w trakcie pożaru w roku 1701 i odbudowane w 1717 wg planów słynnego architekta Matthäusa Daniela Pöppelmanna (działającego też w Warszawie). Ponownie zniszczone w trakcie bombardowania Drezna w 1945. Zabezpieczone w latach 90tych.

Przed i po

Prace nad odbudową schodów rozpoczęto w 2005 od rozbiórki, przebadania i zabezpieczenia ich pozostałości. Wystosowano apel do wszystkich osób mogących posiadać archiwalne zdjęcia, które pomogłyby w przygotowaniu projektu odbudowy. Prace trwały cztery lata a uroczyste otwarcie odbyło się 29 marca 2010. Schodom nadano ostatni znany ich wygląd z czasów przebudowy neobarokowej z roku 1895. Niegdyś witały królów, dziś może je oglądać każdy udający się zwiedzać mieszczące się na zamku Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie.


Przy okazji otwarcia minister finansów Saksonii Prof. Dr. Unland powiedział: ”Dzi ęki odkryciom naukowym i naszej naukowej wiedzy, dzięki niestrudzonej pracy restauratorów, rzeźbiarzy, konserwatorów zabytków, firmom budowlanym i przedsiębiorstwu Państwowemu SIB Schody Angielskie mogły ponownie zostać przywrócone do życia. Wielkim osiągnięciem jest przeniesienie tej mocno zniszczonej i zrujnowanej przestrzeni w XXI wiek.
Rekonstrukcja schodów kosztowała kraj związkowy Saksonię 4 mln euro.

Poniżej w linku strona jednego z rzemieślników pracujących przy rekonstrukcji sztukaterii:
 
 

Co łączy Schody Angielskie i Pałac Saski?

Postać Matthäusa Daniela Pöppelmanna. Urodził się w on 1662 roku w Herford w Westfalii i przybył do Drezna w wieku 18 lat. Pöppelmann był wszechstronnie uzdolniony i potrafił sprawić, że nie tylko budowle królewskich dostojników emanowały blaskiem i barokowym przepychem. Dodatkowo zajmował się w Dreźnie sektorem budynków publicznych oraz budową wałów przeciwpowodziowych i dróg. Skończył na arcydziele architekturze – Zwingerze!
Od 1680 działał w służbie Fryderyka Wilhelma I w Głównym Urzędzie Budowlanym w Dreźnie. W latach 1710-1715 odbył podróże przez Pragę, Wiedeń i Rzym do Paryża. W Warszawie zaplanował Oś Saską, zaprojektował pałac Saski oraz przebudował Zamek Królewski. Ta, co prawda odtworzona, rokokowa fasada (od strony Wisły) to jego dzieło. Tak zwana recepcja drezdeńska. Od 1720 do 1730 pracował nad architektonicznym ukształtowaniem skarpy warszawskiej pomiędzy Zamkiem Ujazdowskim a Kanałem Piaseczyńskim. 

Czy u nas będzie tak samo z Pałacem Saskim?

za; Rekonstrukcje i odbudowy, Encyklopedia,  Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *