Szyldy semaforowe ze Starego Miasta zostały wpisane do rejestru zabytków ruchomych

Są nie tylko ozdobą, ale także pełnią rolę informacyjną . Powstały w latach 50. i 60. XX wieku. Pod koniec maja tego roku zostały wpisane do rejestru zabytków ruchomych. Mowa o szyldach semaforowych ze Starego Miasta. Wpis do rejestru zabytków to zwieńczenie programu Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków prowadzonego od 2014 r. dotyczącego ochrony historycznej metaloplastyki staromiejskiej.

 

Rys historyczny

Zespół 24 zabytkowych metaloplastycznych szyldów semaforowych z warszawskiego Starego Miasta 24 maja 2021 r. został wpisany do księgi rejestrów zabytków ruchomych.

Szyldy semaforowe są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zdobniczych Starego Miasta. Przykuwają wzrok oryginalną formą i precyzją wykonania. Są przy tym wyjątkowe w porównaniu z szyldami na innych zabytkowych starówkach w Polsce. Warszawskie semafory zostały bowiem zaprojektowane w ramach spójnego programu aranżacji plastycznej Starego Miasta. Podobnie jak cała warszawska Starówka, szyldy powstawały w trakcie odbudowy i są dziełem znakomitych projektantów: konserwatorów, architektów, budowniczych, plastyków i rzemieślników.

 

 

Stare Miasto zostało odbudowane jako osiedle mieszkaniowe z szerokim zapleczem usługowym i kulturalno-oświatowym. W przyziemiach wielu kamienic powstały sklepy, lokale gastronomiczne, muzea i galerie. To właśnie dla tych miejsc zaprojektowano szyldy semaforowe, które wkrótce stały się wizytówką Starówki.

Zabytkowe semafory powstały w dwóch etapach: w okresie odbudowy Starego Miasta, w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych oraz na początku lat siedemdziesiątych XX wieku. Niestety, nie wszystkie dotrwały do czasów obecnych. Część bezpowrotnie zniknęła z krajobrazu staromiejskiego. Te, które pozostały, wzbudzają duże zainteresowanie i są jedną z największych atrakcji zabytkowych elewacji.Szyldy są integralną częścią Starego Miasta – zabytku wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warszawska Starówka została wpisana jako spójna koncepcja odbudowy, której elementy tworzą jednorodną całość i są harmonijnie powiązane pod względem stylistycznym. Usuwanie lub wymiana oryginalnych detali oraz form plastycznych prowadzi do degradacji i zubożenia zabytku. Dlatego tak ważne jest zachowanie i ochrona historycznych elementów wystroju Starego Miasta. (więcej tu; Szyldy na Starym Mieście w Warszawie. Dobre praktyki dla właścicieli i użytkowników”)

za; Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Portal Warszawski

 

 

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły