Pomnik upamiętni wszystkie kobiety Powstania Warszawskiego

Nowa procedura obejmuje te upamiętnienia (pomniki, popiersia, tablice, głazy pamiątkowe itd.), które mają stanąć na gruntach lub zostać umieszczone na budynkach należących do m.st. Warszawy. W jej ramach powstał także Zespół do spraw pomników i upamiętnień, który ma doradzać prezydentowi m.st. Warszawy, w szczególności na etapie przygotowania uchwał „pomnikowych” na posiedzenia Rady Miasta. W samym śródmieściu znajduje się ok. 100 obiektów!

Pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego

Nowym pomnikiem (jeszcze w starym trybie), który powstaje, będzie pomnik poświęcony Kobietom Powstania Warszawskiego przy pl. Krasińskich (obok wejścia do Ogrodu Krasińskich).

 

 


Pomnik „Kobietom Powstania Warszawskiego” już niedługo zostanie odsłonięty. Przed laty Halina Jędrzejewska ps. Sławka powiedziała: „Uważa się, że sanitariuszka nie ma broni, więc to nie żołnierz, ale ja czułam się żołnierzem”. Kobiety przez lata były niedoceniane, a ich rola pomniejszana. Trzeba to zmienić. Należy upamiętnić kobiety Powstania Warszawskiego. Pomnik upamiętni wszystkie kobiety Powstania Warszawskiego, walczące z bronią w ręku, sanitariuszki i łączniczki oraz te, które przeżyły gehennę walk. – Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego


 

 

Zdjęcia: Monika Osiecka – rzeźbiarka, Halina Jędrzejewska ps. Sławka

Portal Warszawski

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły