Nie żyje były szef komunistycznej bezpieki, Władysław Ciastoń. Został pochowany na Wojskowych Powązkach

Ciastoń to były szef Służby Bezpieczeństwa, były wiceminister spraw wewnętrznych PRL, członek PZPR, jeden z największych ubeckich potworów. Przede wszystkim był jednym z podejrzanych o sprawstwo kierownicze zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki.  Śledztwo w tej sprawie wszczęto w 1990 r. Jednak po interwencji najwyższych organów ówczesnych władz PRL sąd dwukrotnie uniewinnił Ciastonia, sprawę wyłączono z procesu toruńskiego.  Ciastoń w 2019 roku wyrokiem sądu został uznany winnym represjonowania opozycjonistów, co stanowiło zbrodnię przeciwko ludzkości i zbrodnię komunistyczną. Generała prawomocnie skazano na dwa lata pozbawienia wolności.

Pochowali go na Powązkach Wojskowych

W miniony poniedziałek – 14 czerwca 2021 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w grobie rodzinnym spoczął generał dywizji Milicji Obywatelskiej Władysław Ciastoń. Władysław Ciastoń zmarł w Warszawie 4 czerwca w wieku 97 lat. W poniedziałek 14 czerwca pochowano go na cmentarzu na Powązkach Wojskowych, o czym poinformował historyk z Wojskowego Biura Historycznego Michał Kozłowski.

 

 

Wczoraj po cichutku na Powązkach Wojskowych odbył się pogrzeb gen. Władysława Ciastonia (16 XII 1924-4 VI 2021), wieloletniego funkcjonariusza bezpieki, szefa SB 1981-86. To jeden z głównych podejrzany w sprawie o sprawstwo kierownicze zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki”napisał.

 

 

za; TVP Info

zdj. dzieje.pl

zdj. główne; Mateusz M. Opasiński i kompulsywna fotografia

Portal Warszawski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *