[ZDJĘCIA] Udało się! Tak wygląda kwitnące Dziwidło – największy kwiat świata

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego wkrótce zakwitło dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum). To największy na świecie kwiat. Jego kwiatostan osiąga nawet 2 m wysokości i 1,5 m szerokości. Charakteryzuje się niezwykłą budową, oryginalnym wyglądem i… zapachem zgniłego mięsa. Stąd popularne określenie „trupi kwiat”. Dziwidło olbrzymie pochodzi z wilgotnego lasu równikowego Sumatry i bardzo rzadko kwitnie, czasami raz na kilka lat.

Brawa dla Ogrodu Botanicznego

Mimo, że dwa tygodnie temu informowaliśmy o uszkodzeniu kielicha, co mogło mieć wpływ na jego rozwój, udało się. Największy kwiat świata, Dziwidła otworzył się – na parę godzin. Teraz wszedł już w czas przekwitania.

Na zdjęciach możecie zobaczyć, jak dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) wygląda teraz. Kolejne godziny przekwitania przed nami. Proces przekwitania został zauważony po północy, około godz. 1.00, kiedy brzegi pochwy kwiatostanowej zaczęły tracić turgor i przewieszać się w dół. Wczoraj, najwyższa zanotowana temperatura u szczytu kolby kwiatostanowej to 41,6°C.

 
1 transmisja online: https://bit.ly/2RUswIs
 
2 transmisja online: https://bit.ly/2RQIJOK
 

 Bardzo dziękujemy Wam za wczorajszą obecność i wspaniałą atmosferę – mimo późnych godzin nocnych, chłodu i długiego czasu, który musieliście spędzić w kolejce. Na końcu Wasze uśmiechy, były z kolei dla nas wszystkich nagrodą za trud całego zespołu, który wczoraj pracował w Ogrodzie. (Ogród botaniczny w Warszawie)

 

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *