14 czerwca 1812 r. w Piaskach Szlacheckich, urodził się Antoni Patek. Tak, ten od zegarków

Pochodził z drobnoszlacheckiej rodziny. W wieku 17 lat zaciągnął się do służby w Pułku Strzelców Konnych,a w 1830 roku jako podporucznik w czasie powstania listopadowego za co został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtutti Militari. Po upadku powstania wyjechał do Prus,a następnie do Szwajcarii. Początkowo uczył się tam malarstwa,a dopiero później zegarmistrzostwa. W 1839 roku założył firmę zegarmistrzowską produkująca tzw. zegarki artystyczne..

Rok 1844 był przełomowy

W 1844 r. podczas wystawy w Paryżu, gdzie firma Czapek-Patek prezentowała swoje wyroby, Antoni Patek poznał francuskiego zegarmistrza Adriena Philippe’ , który skonstruował mechanizm naciągowy z koronką , dzięki któremu nie potrzeba już było używać kluczyka do nakręcania zegarka.

W 1845 roku nawiązał współpracę z Adrienem Philippem. W roku 1851 założył znaną do dziś na całym świecie firmę zegarmistrzowską Patek. W 1868 r. dla węgierskiej księżnej Kocewicz firma Patek Philippe wykonała jeden z pierwszych na świecie zegarków na rękę. Antoni Patek został wyróżniony tytułem hrabiowskim przez papieża Piusa IX. Choć na emigracji pozostał do końca życia, nie zaprzestał interesować się sprawami polskimi– wspierał wydarzenia Wiosny Ludów , opiekował się uchodźcami po klęsce powstania styczniowego i do końca swoich dni pozostał działaczem katolickim.


W wyniku zawirowań politycznych (wymuszony przez Rosję na rządzie francuskim brak zgody na osiedlanie się emigrantów polskich na terenie Francji) Antoni Patek przeniósł się do Szwajcarii, osiadając w Genewie. Tutaj rozpoczął prywatną naukę malarstwa u znanego wówczas pejzażysty Aleksandra Calame’a. Chcąc uczyć się i utrzymać w nie najtańszej Genewie, były podporucznik wojska polskiego zajął się handlem winem oraz innymi spirytualiami. Ale ten rodzaj zarobku najwyraźniej nie do końca mu odpowiadał.

 


 

Antoni Patek i Franciszek Czapek – zegarki od „Patek, Czapek & Cie”

Tak powstała firma, którą w 1839 r. Patek założył z innym Polakiem, czeskiego pochodzenia, Franciszkiem Czapkiem. Pierwotnie manufaktura nosiła nazwę: „Patek, Czapek & Cie” i mieściła się w jednym z najdroższych miejsc w Genewie, przy Quai General Guisan. Wspólnikowi zawdzięczał Patek znajomość z genewskim zegarmistrzem Moreau, który z kolei przedstawił mu swoją kuzynkę, przyszłą żonę i matkę trojga dzieci. Dynamiczny rozwój firmy sprawił, że wspólnicy zatrudnili kolejnych dwóch zegarmistrzów, emigrantów z Polski: Władysława Bandurskiego i Wincentego Gostkowskiego.

 

 

Z początku klientelę stanowili polscy emigranci, którzy zazwyczaj wybierali do swych zegarków ozdoby o tematyce religijnej i patriotycznej. Za każdym razem zegarek był miniaturowym i niepowtarzalnym dziełem sztuki, przez to kosztownym, ale zamawiający w firmie „Patek, Czapek & Cie” nie należeli do najbiedniejszych.

 
Zmarł w 1 marca 1877 roku.
 
za; Historia Polski dzień po dniu, polonika.pl
 
zdj. Culture.pl, wikipedia.pl
 
Portal Warszawski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.