Flaga i godło Polski do liftingu? Tego chce PiS

Na łamach Portalu Warszawskiego pisaliśmy w  2017 roku, że PiS zapowiada retusz polskich symboli narodowych, czyli godła, flagi oraz hymnu. Według ustaleń ”Rzeczpospolitej” nowa ustawa o symbolach państwowych, nad którą pracuje Ministerstwo Kultury, ma być gotowa w czwartym kwartale 2021 roku.

Flaga

Jak podaje Rzeczpospolita; „ma zyskać nowy odcień czerwieni. Obecnie liczbowe współrzędne bieli i czerwieni w przestrzeni barw (system CIELUV), które są elementem załącznika do ustawy, powstały jeszcze w PRL-u i są nieużywane przez współczesnych grafików. Z informacji ”Rzeczpospolitej” wynika, że czerwień ma stać się oficjalnie karmazynem. ”To kontrowersyjny wybór, bo wielu specjalistów opowiada się za cynobrem’. Przywrócona ma zostać Chorągiew Rzeczypospolitej, czyli flaga przysługująca prezydentowi RP.”

Mazurek Dąbrowskiego

Kompletną nowością ma być opracowanie partytur na składy orkiestrowe. Mazurek Dąbrowskiego  w ustawie ma opracowanie tylko na głos i fortepian.

Godło

Z herbu mogą zniknąć półcienie. Pojawią się prześwity i wyraźne kontury dostosowane do wymogów współczesnej grafiki. Orzeł miałby mieć ozłocone całe nogi. Według ekspertów specjalizujących się w symbolice państwowej nie spełnia wymogów heraldyki. Wiele urzędów używa własnych wersji herbu. Tak nie powinno być.

za; Rzeczpospolita, RadioZet

Portal Warszawski

zdj. wikipedia

 

 

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły