[ZDJĘCIA] Takie cuda skrywa dawny gmach Banku Dyskontowego przy ul. Fredry 8 w Warszawie

Bank dyskontowany został utworzony w 1913, przez miejscowych przemysłowców i ziemian, m.in. przez Witolda Kukowskiego, który został jego dyrektorem, większościowym udziałowcem i członkiem rady nadzorczej; oficjalnie bank zarejestrowano w 1914. W latach 1921-1927 używał nazwy Bank Diskontowy; funkcjonował do 1925. Od 1920 bank utrzymywał oddział operacyjny w Gdańsku przy Langer Markt 18 (ob. Długi Targ); również oddziały w Poznaniu, Toruniu, Brodnicy, Grudziądzu, Świeciu, Tczewie, Wejherowie, Kartuzach, Kościerzynie, Pucku i Starogardzie Gdańskim, oraz kilkanaście kas depozytowych (1924). Następnie postawiono bank w stan likwidacji.

Unikatowe wnętrze

 W ramach stypendium przyznanego przez Miasto Stołeczne Warszawa na projekt pt. „Dziedzictwo niedostrzegane – historyczne posadzki Warszawy (1850-1939)” dot. rozpoznania, inwentaryzacji i opracowania dokumentacji posadzek Śródmieścia Północnego i Woli, powstało niezwykłe, bardzo cenne dzieło. Dla miłośników historii Warszawy, historyków sztuki pozycja obowiązkowa.  Wykonana dokumentacja trafi do Stołecznego Konserwatora Zabytków. Tej tytanicznej pracy podjęła się Katarzyna Komar – Michalczyk, uczennica wybitnego niedawno zmarłego wybitnego varsavianisty, Jarosława Zielińskiego. To pod jego okiem, Kasia podjęła się zarchiwizowania warszawskich detali, decorum, które dziś znajdują się w stanie oryginalnym, tylko w kilkunastu obiektach. Powstała piękna praca, za którą bardzo dziękujemy!

 

 

 

 

Rys historyczny

Posadzki niczym ze snu szalonego detalisty, czyli dawny gmach Banku Dyskontowego przy ul. Fredry 8 w Warszawie. Dziś mieści się tu siedziba Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Obiekt został wzniesiony w 1897 r. wg projektu arch. Kazimierza Löwego. W westybulu, holu, w dawnej sali operacyjnej banku oraz na głównej klatce schodowej zachowane są posadzki z wielobarwnych płytek ceramicznych, z różnymi motywami, większość z nich o fakturze imitującej mozaikę. Wśród wzorów odnaleźć można motywy geometryczno-roślinne, w tym wzorowane na posadzkach rzymskich, plecionki, fleur-de-lis, czyli stylizowane kwiaty lilii, kwiatowe rozety i in.

 

 


Za udostępnienie obiektu w celu wykonania dokumentacji posadzek uprzejme podziękowania kieruję do Polskiego Wydawnictwo Muzyczne. Serdecznie dziękuję także pracownikom administracji oraz ochrony budynku – za przesympatyczne przyjęcie – Katarzyna Komar – Michalczyk


 

 

 

 

 

Zebrała Katarzyna Komar – Michalczyk

zdj. banku – warszawa1939

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *