Co robią owe instalacje na drzewach?

To worki nawadniające, które służą do kropelkowego podlewania. Standardowo zakłada się je wokół pnia – jednak w tym roku testujemy nowy system i instalujemy worki nawadniające na palikach zabezpieczających nowe nasadzenia drzew – informuje Zarząd Zieleni. W dobie zmian klimatycznych, w trudnych miejskich warunkach – młode, nowo posadzone drzewa dla prawidłowego rozwoju wymagają podlewania uzupełniającego. W sytuacji, kiedy rocznie mamy kilka tysięcy nowych nasadzeń ZZW, podlewanie ich jest wyzwaniem – stąd worki nawadniające, które pozwalają nam to ważne zadanie wykonać – informuje Zarząd Zieleni.

Jak to działa?

Napełnione wodą specjalne worki uwalniają ją do gleby przez wiele kolejnych godzin – nawadniając korzenie młodych drzew oraz stymulując je jednocześnie do rozwoju. Dotychczas zakładało się je bezpośrednio na pień młodego drzewa, lecz w tym sezonie ogrodnicy i dendrolodzy warszawskiego Zarządu Zieleni testują w niektórych miejscach inne rozwiązanie. Worki nawadniające montujemy w pewnej odległości od pnia, np. przy palikach stabilizujących drzewa. Taki system można dostrzec również w innych europejskich miastach.  

System korzeniowy rozrasta się tam, gdzie wody w glebie jest najwięcej. Zatem, gdy zgodnie z dotychczasowym sposobem montażu worek nawadniający zamontowany jest bezpośrednio na pniu, woda ścieka na szyję korzeniową oraz w bezpośrednim sąsiedztwie pnia. Kiedy woda dostaje się do bryły korzeniowej, korzenie skupiają się w jej obrębie i ograniczają swój rozwój poza nią tworząc zwartą bryłę korzeniową. W niektórych przypadkach może to jednak w kolejnych latach powodować powstanie tzw. korzenia duszącego (korzeń okręcający się wokół pnia, utrudniający przyrost wtórny i transport w tkankach przewodzących – co może powodować martwicę i być przyczyną rozkładu drewna w części szyi korzeniowej).
 

Założeniem nowego, testowo wprowadzonego przez ZZW w tym roku, sposobu montażu worków nawadniających na palikach stabilizujących – jest uwalnianie się wody obok bryły korzeniowej. W ten sposób system korzeniowy rozrośnie się na boki i z czasem będzie w stanie pobierać wodę z większej powierzchni gleby. 

WIĘCEJ O TEŚCIE NOWEGO SYSTEMU MONTAŻU WORKÓW NAWADNIAJĄCYCH – BADAMY REAKCJĘ DRZEW

Dziś w Warszawie spotkać można zarówno worki nawadniające założone na pniach, jak również te, zamontowane na palikach.W ramach nowego systemu montażu worków wprowadziliśmy dodatkowo element rotacji. Na palikach, na których montowane są worki, namalowane zostały kropki – na każdym: jedna, dwie lub trzy. Kropki wskazują, na którym paliku w danym okresie powinien być zamontowany worek. Pracownik odpowiedzialny za napełnienie worka wodą, zmienia za każdym razem jego położenie – np. w danym tygodniu wszystkie worki na określonym obszarze, powinny być zamontowane na paliku z jedną kropką, a w kolejnym tygodniu – na paliku z dwoma kropkami itd. Zmiana miejsca montażu worka pozwala na podlewanie drzewa równomiernie z wielu stron, co przekłada się na proporcjonalny rozrost jego korzeni.

Nowy system montażu worków poddany jest szczegółowym obserwacjom prowadzonym przez ogrodników i dendrologów Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Badając reakcje drzew na alternatywne sposoby nawadniania, szukają oni najbardziej skutecznego sposobu ich podlewania, tak aby od momentu posadzenia rosło im się jak najlepiej.

za; Zarząd Zieleni

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *