Szykują się duże zmiany na Kopcu Powstania Warszawskiego

Kopiec Powstania Warszawskiego to sztuczne wzniesienie znajdujące się na Czerniakowie, po południowej stronie ulicy Bartyckiej. Kopiec ten uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 24 marca 2004 został nazwany Kopcem Powstania Warszawskiego. Pomysł usypania w Warszawie kopca z ruin miasta pojawił się już w 1945 r. Orędownikiem tego był inżynier Stanisław Gruszczyński – architekt z Biura Odbudowy Stolicy. Widział kopiec na Powiślu, a później przy ulicy Grzybowskiej, w pobliżu dzisiejszego Muzeum Powstania Warszawskiego. Autor koncepcji kilkukrotnie zmieniał nazwy kopca, proponując m.in.: „Pomnik Zburzonej Warszawy”, „Grób Warszawy” czy „Kopiec Wolności”. Gruszczyński zmarł w 1958 r. nie doczekawszy realizacji swojej idei.

Idzie nowe

Kopiec Powstania Warszawskiego i okalający go park Akcji „Burza” zyskają nowe oblicze. Wielofunkcyjne pawilony, dwupoziomowa platforma widokowa i gęsta sieć ścieżek spacerowych to tylko niektóre z propozycji autorów zwycięskiej koncepcji zagospodarowania terenu zieleni.

Warszawscy ogrodnicy z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy w marcu 2019 r. ogłosili konkurs na zaaranżowanie Kopca Powstania Warszawskiego wraz z otaczającym go parkiem. Miejsce ma stać się kolejną zieloną przestrzenią do sąsiedzkich spotkań, rekreacji oraz lekcji historycznych. Sąd konkursowy złożony z 14 osób oceniał 13 nadesłanych prac. Przewodniczącym Jury był architekt Grzegorz Stiasny. Oprócz nagród przyznano pięć wyróżnień I i II stopnia.

 

 

Autorzy zwycięskiego projektu przewidują, że wokół Kopca powstanie osiem pawilonów o zróżnicowanych funkcjach. Powstanie m.in. miejsce z salą zabaw dla dzieci, siłownią, kawiarnią i kręgielnią. Zielone dachy konstrukcji staną się schronieniem owadów i ptaków, a także wspomogą naturalną retencję wód opadowych. Projektanci zaproponowali również zadaszoną przestrzeń publiczną, z której będzie można oglądać zmagania sportowców. Wygospodarowana zostanie strefa rekreacyjna, a także łąka, która połączy sieć ścieżek spacerowych oraz „ambon” krajobrazowych. Dodatkowo na szczycie Kopca ma się pojawić dwupoziomowa platforma widokowa.

Kto w gronie zwycięzców?

I nagroda w wysokości 90 tys. zł powędrowała do pracowni topoScape sp. z o.o. oraz Archigrest sp. z. o.o. (Magdalena Wnęk, Justyna Dziedziejko, Marcin Maraszek, Maciej Kaufman, Natalia Trochonowicz). Architekci zostali nagrodzeni m.in. za „konsekwentną narrację historyczną nawiązującą do tożsamości miejsca z poszanowaniem zasobów przyrodniczych, szczególną dbałość o oprawę placu przy wejściu na Kopiec Powstania Warszawskiego, dbałość o zarządzanie krajobrazem, rozwiązania realizujące potrzeby społeczne w zakresie rekreacji i wypoczynku oraz zastosowanie form architektonicznych budujących nastrój miejsca„.

za; um.waw.pl

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły