Zabytkowy dom przy ul. Raszyńskiej wypięknieje!

Kolonia Lubeckiego na Ochocie to pamiątka po Warszawie lat 20. i 30. XX wieku. Pełno w niej dużych historyzujących kamienic, ale też niewielkich kilkurodzinnych willi z ogrodami. Jedna z nich, obecnie będąca w opłakanym stanie, zostanie wyremontowana.

Rys historyczny

Kolonia Lubeckiego to niepowtarzalny układ architektoniczny, zespół budowlany i zieleń osiedlowa wpisana do rejestru zabytków Warszawy. Nazwa pochodzi od pierwszej Spółdzielni Mieszkaniowej – Kolonia Lubeckiego, która zaczęta budować na tym terenie domy w roku 1924.
Dom z 1924 roku przy ul. Raszyńskiej 48 długo niszczał. Jego elewacje są brudne, pokryte malunkami, na dużej powierzchni pozbawione tynku, spod którego widać ceglany mur. Dzięki miejskiej dotacji w wysokości 200 tys. zł właśnie rozpoczął się w nim remont, który potrwa do jesieni 2021 roku.

Fundamenty zostaną zabezpieczone przed wilgocią, uszkodzone ściany zewnętrzne naprawione, a tynk na elewacji odtworzony i pomalowany na oryginalny kolor ustalony na podstawie badań. Dodatkowo zostanie odtworzony zniszczony balkon od strony ogrodu. Dach willi został wymieniony kilka lat temu.
za; Stołeczny Konserwator Zabytków

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły