Czy wnętrze kościoła fundacyjnego króla Poniatowskiego zostało splądrowane???

Kościołów na prowincji trzeba pilnować, bo indolencja duchownych w mniejszych ośrodkach jest dość porażająca, szczególnie w kwestii sztuki. Doświadczyłem tego w czasie ratowania obrazów w kościele farnym w Węgrowie kiedy to razem z zespołem pod kierownictwem szefowej Muzeum Geologicznego,  ratowaliśmy obraz Palloniego w ołtarzu głównym. Z ambony byliśmy wyzywani od służących diabła. I dobrze, ale obraz został nienaruszony, a lewy „konserwator” z Siedlec „uwalony”. 

Fundacyjny kościół króla Stanisława Poniatowskiego

Coś niedobrego dzieje się w kościele Michała Archanioła w Nowym Dworze Mazowieckim (Modlin) i ten stan wymaga natychmiastowej kontroli. Pozwalam sobie na publikację postu znalezionego na FB. Sprawę oczywiście zgłaszam do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Większość z nas pamięta jak wyglądała w środku ta mała, przytulna i malownicza świątynia lecz młodsze pokolenie nowodworzan jak również mieszkańcy, którzy osiedlili się tutaj stosunkowo niedawno, nie mieli możliwości chociażby zajrzeć do środka i wygląda na to, że jeszcze długo nie będą mogli… a turyści, którzy przyjeżdżają do naszego miasta od lat, mogą tylko pocałować przysłowiową klamkę. Kościół ten jest unikatowym zabytkiem doby Oświecenia, którego budowę sfinansował Stanisław Poniatowski. Został wybudowany w 1792r., wg projektu architekta Stanisława Zawadzkiego. Wierzcie mi… naprawdę byłoby co podziwiać: Ołtarz główny przedstawia „Ukrzyżowanie” wykonane na przełomie XIX i XX w. W prawym ołtarzu bocznym, w polu głównym obraz św. Michała Archanioła (kopię wg Guido Reniego, malował rzekomo Józef Buchbinder w drugiej połowie XIX w.), w zwieńczeniu św. Izydor z widokiem kościoła w Nowym Dworze XVIII / XIX w. W lewym ołtarzu, w polu głównym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z połowy XIX w., w zwieńczeniu obraz św. bpa Stanisława z przełomu XVIII / XIX w. W kościele znajdują się obrazy z przełomu XVII / XVIII w.; młodzieńczy Chrystus z symbolami zapowiadającymi mękę oraz z drugiej połowy XIX w., obrazy ewangelistów: św. Marka, św. Mateusza i św. Łukasza.czytamy na stronie Albumy Kalo NDM.

Tak wyglądał kościół przed renowacją w 2005 roku:


Rok 2020

Wnętrze kościoła św Michała Archanioła. Zdjęcia zrobione w styczniu 2020 roku! Tak wygląda w środku zabytek z czasów Doby Oświecenia! Odkąd w 2013 roku zostały opublikowane zdjęcia przez Pana Ryszarda Mączyńskiego z prowadzenia prac konserwatorskich w środku, tak przez następnych 7 lat nic nie zostało ruszone. Zdjęcia otrzymałem od mieszkańca Nowego Dworu Mazowieckiego, który chce pozostać anonimowy. Napisał krótko: „…Wygląda to strasznie. Czuć stęchlizną i wszystko robi wrażenie jakby miało się zaraz zawalić. Do tego jeszcze ta graciarnia w środku…”

 

 

 

23 maja 2021 rok

W grudniu 2020 roku, temat podjął również Tygodnik Nowodworski publikując na ten temat dość ciekawy artykuł, pod tytułem: „Kościół pod lupą konserwatora” – klik w link http://nowodworski.info/nowy-dwor-kosciol-pod-lupa…/ Jak wynika z artykułu, cytuję: „…Prosząc o zgodę na udostępnienie pomieszczenia i zrobienie aktualnych zdjęć – nie otrzymujemy jej. Ksiądz Proboszcz zapewnia, że wszystkie dzieła sztuki, obrazy, rzeźby i inne elementy wyposażenia znajdują się na terenie parafii i są należycie zabezpieczone…” – pisze autor bloga.

Dla mnie jest to dziwne… czego się boi proboszcz, że nie chce udostępnić pomieszczeń i wpuścić do nich dziennikarzy?! Jeżeli większość zabytków jest zabezpieczona i odrestaurowana, to tym bardziej powinien pokazać je dziennikarzom. Sprawa śmierdzi na odległość!!! Nie nawołuję do bojkotu proboszcza ale ode mnie nie dostanie złamanego grosza na tacę jak również nie musi przychodzić do mojego domu po kolędzie! Na tą chwilę wiem, że bałagan i śmieci zostały uprzątnięte ze świątyni… Jak w chwili obecnej wygląda wnętrze zabytkowego kościoła? Proszę… stan z maja 2021 roku.

 

 

 

W związku z zaistniałą sytuacją, sprawą trzeba zająć się natychmiast i szerzej. Dlatego też jeszcze dziś wyślemy do Magdaleny Gawin prośbę o natychmiastową kontrolę świątyni, a autorowi bloga, składamy wielki podziękowania za trzymanie ręki na pulsie.

Daniel Echaust
Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.