Ruszają prace na „Skrze”

Po 13 latach sądowej batalii – i w końcu interwencji komornika – Warszawa ma zielone światło, aby rozpocząć przywracanie dawnej świetności kompleksowi sportowemu Skry przy ulicy Wawelskiej. Prace już ruszyły.

Stadion, trasy biegowe, siłownie i dużo więcej

Według koncepcji, która zwyciężyła w konkursie, Skra zostanie otwarta na Pole Mokotowskie, co pozwoli przywrócić ją zarówno sportowcom, jak i mieszkańcom. Powstanie stadion treningowy z zapleczem oraz strefa rekreacyjno-sportowa łącząca park z kompleksem. Planowane są tu m.in.: trasa biegowa, trasy treningów interwałowych czy siłownie plenerowe. Zimą z kolei znajdzie się tam miejsce dla saneczkarstwa, narciarstwa biegowego i łyżwiarstwa

Rada miasta od lat konsekwentnie wspiera działania urzędu miasta w trudnej walce, aby w przestrzeni Skry stworzyć możliwość spotkania wybitnych sportowców z innymi grupami mieszkańców miasta – mówi Paweł Lech radny, członek Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki Rady m.st. Warszawy.

Chcemy, aby Skra stała się wielkim centrum różnych aktywności fizycznych i promocji zdrowego stylu życia. Uważam, że – po modernizacji – miejsce to będzie miało zasadnicze znaczenie dla pokonania barier związanych z rozpoczęciem aktywności fizycznej wśród młodzieży, jak i dla rozwoju młodych talentów. Dzięki temu stanie się wzorem dla innych, popieranych przez radę miasta, działań inwestycyjnych na terenie Warszawy oraz innych miast Polski – dodaje.

Na początek boisko

Jeszcze w tym roku udostępnione zostanie sportowcom trawiaste boisko boczne, z którego będą mogli korzystać, dopóki nie obejmie go modernizacja. Obecnie usuwane tam są niebezpieczne przedmioty jak wystające pręty i gwoździe oraz zabezpieczana jest niestabilna instalacja elektryczna. Trwa też inwentaryzacja zieleni niepielęgnowanej od kilkudziesięciu lat. Pozwoli ona ustalić, czy zaniedbane drzewa i inne elementy krajobrazu nie zagrażają użytkownikom kompleksu.

W drugiej kolejności, po przeprowadzeniu niezbędnych wyburzeń, w połowie 2022 roku planowane jest udostępnienie mieszkańcom przestrzeni po dawnych basenach. Będą to miejsca otwarte, naturalnie łączące się z parkiem na Polu Mokotowskim.

Stadion za 300-400 mln zł

Na końcu zmieni się sam stadion. Aktualne informacje wskazują, że obiekt grozi katastrofą budowlaną. Powstanie nowego stadionu odbędzie się w drugim etapie modernizacji kompleksu Skry, nieobjętym aktualnie planowanymi pracami projektowymi. Do czasu jego rozpoczęcia obiekt zostanie zabezpieczony i wygrodzony.

Koszt stadionu nie jest jeszcze znany, ale wstępne szacunki wskazują na kwotę rzędu 300-400 mln zł. Wartość prac budowlanych będzie możliwa do szczegółowego określenia dopiero po przygotowaniu dokumentacji projektowej oraz wyborze i podpisaniu umowy z wykonawcą robót.

za; Urząd Miasta

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły