W galerii handlowej na Bemowie powstaje kościół

Wraz ze znoszeniem pandemicznych obostrzeń do Galerii Bemowo wchodzą chrześcijanie, którzy przenoszą tam… swój kościół. Chcą być bliżej potrzebujących i stworzyć społeczność otwartą na wszystkich – niezależnie od poglądów, płci, koloru skóry, czy narodowości. Kościół w galerii handlowej nie będzie jedynie miejscem spotkań wiernych. Pozwoli także rozwinąć działalność społeczną prowadzoną na rzecz lokalnej społeczności warszawskiego Bemowa. W sfinansowaniu adaptacji przestrzeni, zaprojektowanej z myślą o handlu i usługach, pomóc ma zrzutka uruchomiona na platformie crowdfundingowej.  

„Zachód”

Społeczność Chrześcijańska “Zachód” (SCh Zachód) to jedna z siedmiu warszawskich parafii Kościoła Chrystusowego, działającego w Polsce już od 100 lat. Kościół Chrystusowy należy do rodziny wyznań protestanckich, które obok katolicyzmu i prawosławia tworzą główne gałęzie chrześcijaństwa. Liderzy bemowskiej społeczności myśleli o przeprowadzce do galerii handlowej od dawna. W ten sposób chcieli znaleźć się bliżej ludzi i problemów lokalnej społeczności. Plany pokrzyżowała jednak pandemia.


– Wierzymy w kościół aktywny, otwarty i zaangażowany społecznie. Wychodzimy bowiem z założenia, że troskę o bliźniego należy praktykować w codziennym życiu, a nie tylko o niej mówić. Galerie handlowe nie kojarzą się z duchowością, ale doszliśmy do wniosku, że to właśnie miejsce dla nas, bo to tutaj krzyżują się ścieżki ludzi o bardzo różnych problemach i potrzebach. Chcemy stworzyć wspólnotę, w której dobrze poczuje się każdy –  niezależnie od poglądów, płci, koloru skóry, czy narodowości. podkreśla Adam Duliński, który wraz z żoną tworzy małżeństwo pastorskie stojące na czele SCh Zachód.


Kościół zaangażowany i otwarty?

Dzielnica Bemowo rozwija się w szybkim tempie. Osiedlają się tutaj młode rodziny, single, a także obcokrajowcy z różnych zakątków świata. Członkowie SCh Zachód, od momentu powstania parafii 4 lata temu, starają się wsłuchiwać w ich różnorodne potrzeby i w miarę możliwości na nie odpowiadać. Bywa, że aktywność społeczna SCh Zachód ma bardzo konkretny wymiar. Parafianie sfinansowali i zrealizowali własnymi siłami remonty mieszkań pięciu bemowskich rodzin. Na co dzień liderzy kościoła stawiają jednak na dialog i współpracę z lokalnymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi.

SCh Zachód jest oficjalnym członkiem Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego na Bemowie. W partnerstwie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo parafia angażuje się w organizację spotkań świątecznych i pikników dla seniorów i inicjuje wydarzenia kulturalne w bemowskim Miejscu Aktywności Lokalnej “Dwa Jelonki”. Kościół zorganizował także obóz dla osób niewidomych i niedowidzących, współorganizował „Zimę w Mieście” dla dzieci z rodzin uchodźczych oraz przegląd twórczości artystycznej OSPAR dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Przeprowadzka do galerii handlowej pozwoli na zwiększenie skali działania i uruchomienie nowych inicjatyw integrujących społeczność dzielnicy.

Plany i internetowa zbiórka

Już  w czasie pandemii parafia SCh Zachód zorganizowała na terenie Galerii Bemowo studio, z którego transmitowane były niedzielne nabożeństwa online. Plany są jednak znacznie bardziej ambitne. Kościół podpisał umowę najmu 350m2 powierzchni galerii. Powstaje tu sala konferencyjna na 120 osób, wraz z zapleczem multimedialnym umożliwiającym organizowanie różnorodnych warsztatów, wykładów, spotkań i wydarzeń kulturalnych. W planach jest także przyparafialna kawiarnia ze strefą coworkingową, a także dwie salki dla dzieci, które posłużą do organizacji zajęć edukacyjnych, zabaw i warsztatów dla rodzin z sąsiedztwa. Inicjatorzy „kościoła w galerii” chcą uruchomić tu także punkt konsultacyjno-poradniczy, w którym bezpłatne, doraźne wsparcie psychologiczne otrzyma każda osoba, która mierzy się z życiowymi trudnościami.

Wynajęty lokal wymaga gruntownego remontu. Prace związane z demontażem starych instalacji już się zakończyły. W planach jest wymiana posadzek, budowa ścian działowych, zakup i montaż nowych instalacji, oświetlenia i niezbędnego wyposażenia. Podstawowa część inwestycji pochłonie 500 tys. zł. Parafianom udało się zebrać połowę potrzebnej kwoty. W pozyskaniu reszty pomóc ma zbiórka uruchomiona na portalu crowdfundingowych.


Wiele prac projektowych realizujemy bezkosztowo, własnymi siłami. W zabezpieczenie środków na pokrycie niezbędnych wydatków zaangażowali się nasi parafianie, a także zaprzyjaźnieni partnerzy i inne kościoły. Postanowiliśmy uruchomić także publiczną zbiórkę, do której zapraszamy wszystkich tych, którzy chcieliby pomóc w realizacji naszych planów dla Bemowa. W końcu nasz kościół w galerii handlowej ma być miejscem otwartym na różnorodne inicjatywy integrujące mieszkańców dzielnicy i będzie służył nie tylko nam, ale całej bemowskiej społeczności. – mówi Adam Duliński.


Prace remontowe potrwają do lipca. Otwarcie nowej lokalizacji kościoła zaplanowano na III kwartał 2021 r.

Komunikat prasowy

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.