1⃣0⃣9⃣ lat temu zmarł Bolesław PRUS

Bolesław Prus (ur. 20 sierpnia 1847 r. w Hrubieszowie) zmarł na atak serca w wieku 64 lat w swoim ostatnim mieszkaniu w kamienicy Wł. Marzyńskiego przy ul. Wilczej 12. [obecnie to miejsce upamiętnienia wielkiego pisarz, tak bardzo związanego w Warszawą, wygląda dość obskurnie].

 

Pogrzeb

Jego pogrzeb, który odbył się 22 maja 1912 r., zgromadził tłumy wielbicieli talentu pisarza i przerodził się w wielką manifestację mieszkańców Warszawy. Prus został pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 209-1-4/5/6); na grobowcu wzniesionym według projektu jego siostrzeńca Stanisława Jackowskiego umieszczono inskrypcję „Serce serc”.

„Jako pisarz i twórca Prus dotrzymał daleko więcej, aniżeli obiecywał w młodości – ale przez całe życie ten kryształowo czysty człowiek, charakter szlachetny, a pełen miłości dla otoczenia zachował pogodę i młodość duszy, w ostatnich latach przyćmioną smętkiem i bólem osobistym. Do niedawna jeszcze miewał porywy studenckiej wesołości.

 

Gdy przed czterema laty zauważył ktoś w rozmowie, że znajduje się wśród ludzi kroczących na czele narodu, Prus uśmiechnął się dziwnie i rzekł: – Tak samo, jak dziad z krzyżem, który idzie na czele pogrzebu i skręca z Tłomackiego na Powązki… Nie przeczuwał wtedy, że jego pochód do mogiły zamieni się na uroczystość narodową, wśród akordów powszechnego żalu, miłości i czci serdecznej!…

 
[Józef Kotarbiński, fragment artykułu „Młodość Prusa”, „Tygodnik Ilustrowany” 1912, nr 22]
 
 
 
 
 
 
Igor Strojecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *