„Teatr Kamienica” mieści się w niezwykłej kamienicy

Mundury, czapki z zielonym otokiem, stopnie i dystynkcje służbowe, a przede wszystkim pełna niezależność i bezkarność. Zabawy do rana, darmowe burdele, strumienie wódki…i młodość. Wbrew, albo dzięki temu, co się działo wewnątrz muru. Getto niektórym zaoferowało zaskakująco wiele. Ceną była kolaboracja. 

Nie był to zwykły urząd

Pięć pięter, dwie windy, duże podwórko, sala modlitewna – w momencie powstania w 1910 r.secesyjna kamienica Miszy Roga, handlarza skórą, była jednym ze znaczniejszych domów przy Lesznie. W 1940 r.budynek znalazł się w granicach getta i od samego początku przeznaczony był na główną siedzibę żydowskiego Urzędu do Walki z Lichwą i Spekulacją, który od adresu Leszno 13 przyjął potoczną nazwę „Trzynastki „.

Nie był to zwykły urząd. Niezależny od Judenratu faktycznie podlegał jedynie niemieckiemu Gestapo. Wszyscy wiedzieli, że pod przykrywką regulacji handlu w getcie funkcjonariusze „Trzynastki” blisko współpracując z Niemcami wprowadzali mafijny, bandycki reżim. Łapówki, przejmowanie towarów, szantaże, bicie i więzienie, donosicielstwo były na porządku dziennym. To dzięki nim „Trzynastka” budziła nie mniejszy strach niż Służba Porządkowa. Przy okazji gromadząc wielki majątek.

Do dziś w kamienicy (wyłączonej z getta w sierpniu 1942 r.) zachował się pełen wystrój wnętrza. Windy i schody, którymi można było wejść do wystawnych biur i służbowych apartamentów, duże piwnice, gdzie więziono tysiące zatrzymanych. Uszkodzona marmurowa balustrada i popękane płytki; zapewne świadkowie brutalnych działań funkcjonariuszy
 

Od 2009 r.funkcjonuje tu Teatr Kamienica. W 2013 r.przed budynkiem stanął przedwojenny tramwaj z umieszczonym nad kabiną motorniczego numerem 13.

Za; Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły