„Pisklę” Rajkowskiej stanie w centrum Warszawy. W Londynie stało w Regents Park

W ramach Frieze Sculpture 2019 Joanna Rajkowska pokazała rzeźbę dźwiękową – Pisklę, która subtelnie wpisała się w tkankę krajobrazu Regents Park w Londynie. Pisklę to przeskalowane jajo ptaka – kosa. Wykonane z pigmentowanego gipsu akrylowego, ma 240 cm długości i około 180 cm wysokości. Niebieskawy kolor skorupy został uzyskany przez użycie sproszkowanych skał zmieszanych z gipsem. Delikatnie fakturowana powierzchnia została ręcznie pomalowana przez artystkę. Pisklę emituje dźwięki wykluwającego się pisklęcia nagrane za pomocą mikrofonu kontaktowego. Dzięki temu możemy usłyszeć dźwięki zazwyczaj niesłyszalne: bicie serca, ćwierkanie i uderzanie dziobem w skorupę przez wykluwające się pisklę. Wzbudnik (sound trasducer) zamienia całe jajko w głośnik co powoduje delikatną wibrację skorupy – czytamy na stronie artystki.

Jajo częścią nowego centrum

Rzeźba Rajkowskiej pojawi się w przestrzeni u zbiegu Zgody, Chmielnej, Szpitalnej, Kruczej i Brackiej po rewitalizacji tego miejsca. Na usytuowanie na remontowanym, przechodzącym kompletną metamorfozę placu dzieła artystki, autorki palmy na rondzie de Gaulle’a, zgodził się konserwator zabytków. Ponoć ozpatrywanie tego wniosku zajęło konserwatorowi rok.


Jajko zainstalowane w Regent’s Park to jajo kosa zwyczajnego (Turdus merula). Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych gatunków w Wielkiej Brytanii. Jego śpiew jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym i lubianym ze wszystkich ptaków. Jajka są charakterystyczne – niebiesko-zielone z brązowymi plamkami. Kos jest eurofilem – zimą do brytyjskich kosów dołącza duża liczba migrantów z Europy, głównie ze Skandynawii, krajów bałtyckich, Rosji i Niemiec.


Jajo w Regents Park przedstawia nieco surrealistyczny obraz, w którym rzeczywistość jest “odswojona” przez nieoczekiwany obiekt, generując chwilę zaskoczenia, uwagi i konieczność podjęcia wysiłku, aby ponownie oswoić widok. Jajo w Regent’s Park to niezwykły gość, prezent od ptaków, które mieszkają z nami w miastach, o czym często zapominamy. Pisklę ma szczególny cel: wskazuje na kruchość życia – aby usłyszeć pełne spektrum dźwięków, trzeba objąć jajko i słuchać z uwagą. Jest to doświadczanie miejsca, obiektu i jego aury ciałem; ciałem, które słucha początku życia. To również przerwa w trajektorii życia codziennego, chwila (dosłownie) pochylania się nad czymś co jest w istocie niewidoczne, miejsce dyskretnego nasłuchiwania – co bardzo rzadko dzieje się w miastach – tłumaczy Rajkowska na swojej stronie.

 

Rajkowska jak praski Cesny?

David Cerny jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych czeskich rzeźbiarzy. To prażanin, urodzony w 1967 roku, nagrodzony najważniejszą w Czechach nagrodą w dziedzinie sztuk plastycznych – Nagrodą Chalupeckiego.


Czasem jeden artysta potrafi odmienić wizerunek miasta. Praga ma szczęście do wielkich twórców. Nie ma na świecie osoby, która orientowałaby się w sztuce i literaturze i nie znałaby Franca Kafki i Alfonsa Muchy, a od niedawna także Davida Cerny rzeźbiarza, który porusza nawet tych, którzy mają w poważaniu rzeźby! – buszujacwcodziennosci.com


Prace Davida Cernego są  komentarzem do współczesnych wydarzeń. Bawią, szokują, zadziwiają, wywołują konkretne emocje i wszystko to w przestrzeni miejskiej. Trzeba się rozejrzeć, naszukać, żeby go znaleźć. Trzeba mieć sporo odwagi, dystansu i wyobraźni, żeby posunąć się do tego co David Cerny – nawet jeśli nie lubisz rzeźby masz w nosie sztukę, to gwarantuje, że ta Cię zainteresuje! Bo czy moze nie zaintrygowac nas artysta który jawnie szydzi z prezydenta, Czeskiego Narodu,Uni Europejskiej, Ministerstwa Kultury czy nawet Wacława władcy Czech.

Jedną z prac Davida Cernego można podziwiać w Poznaniu. To pomnik Golema, postaci mitologicznej, sztucznego człowieka, którego według legendy miał stworzyć praski rabin Jehuda Löw ben Becalel. Znajdował się w centrum Poznania, na Alejach Marcinkowskiego, pomiędzy gmachem Urzędu Pocztowego Poznań 9, a Uniwersytetem Artystycznym. Odsłonięty w maju 2010, mierzy 2,5 m wysokości. 

 

Czy Rajkowska stworzy podobny szlak swoich rzeźb?

za; rajkowska.pl, Praga Alternatywnie,

zdj. rajkowska.pl. David Černý, Pomnik Golema, fot. Aleksandra Litorowicz

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły