Czy ratusz eliminuje prywatną edukację??

Miasto ma obowiązek wypłacać dotacje szkołom i przedszkolom niepublicznym. Taka sytuacja pobudza rynek,  gdyż tych szkół jest więcej, mogą pobierać mniejsze czesne od rodziców bo część zadań jest finansowana z dotacji. Niestety. Gminy i miasta masowo łamały prawo zaniżając dotacje. Już w 2013 roku zapadły pierwsze w Polsce wyroki o zapłatę należnej dotacji i dla gmin i osób prowadzących przedszkola niepubliczne było jasne, że dotacje są zaniżane znacznie i powszechnie.

Masowe pozwy

Bardzo wiele przedszkoli wystąpiło z pozwem do swoich gmin. Z podobnymi pozwami wystąpiły także Warszawskie przedszkola.  Z racji na skomplikowaną sytuację w Warszawie, pierwsze wyroki zapadły dopiero kilka lat temu, a wyroki prawomocne przed rokiem. W 2020 Sąd Naczelny wydał ważne orzeczenie wzmacniające linię orzeczniczą i rozstrzygające wątpliwości na korzyść przedszkoli. Ale już w 2013 roku dla władz Warszawy i osób prowadzących przedszkola było oczywiste, że dotacje są zaniżane i że można skutecznie dochodzić należności od miasta. Urząd miasta nie współpracuje z sądami, odwołuje się od wyroków i stara się grać na zwłokę. Jedynie co zmienił, to podniósł nieznacznie wysokość dotacji w czasie gdy przedszkola masowo składały pozwy, po to by potem obniżyć je z powrotem. W skutek nadużyć straty materialne są liczone co najmniej w setkach milionów złotych, ale największe straty przyniosło ograniczenie mieszkańcom Warszawy dostępu do wysokiej jakości edukacji.

Pytania do Kaznowskiej

Za edukację w Warszawie odpowiada wiceprezydent Renata Kaznowska, i dlatego też Portal Warszawski skierował do niej następujące pytania;

W związku z wyrokami nakazujacymi wypłatę zaniżonych dotacji przedszkolom niepublicznym prosimy o;

– listę przedszkoli (organów prowadzących) które wystąpiły z powództwem.

– listę zawierającą zawarte ugody w tym temacie, zarówno przedsądowych jak i sądowych.

– listę kontroli i postępowań o zwrot dotacji prowadzonych w tych przedszkolach po złożeniu wezwania do zapłaty lub pozwu.

– prosimy też o oficjalne stanowisko miasta w sprawie przegranych spraw w tym temacie, datę i miejsce jej ogłoszenia. Jeśli miasto nie zajęło oficjalnego stanowiska, to proszę o wyjaśnienie czemu miasto ukrywa przed opinią publiczną informację o pozwach, roszczeniach i przegranych procesach.

– prosimy o treści wyroków których stroną był urząd m.st. Warszawa w sprawach o wypłatę zaniżonych dotacji i informację o wypłaceniu dotacji i odsetek, jak również o sposobie zaksięgowania odsetek.

– prosimy o informację kto z urzędników zawinił zaniżając dotacje i jakie dotychczas poniósł konsekwencje.

– w związku z wyrokami nakazujacymi wypłatę zaniżonych dotacji przedszkolom niepublicznym proszę o listę przedszkoli (organów prowadzących) które wystąpiły z powództwem.  

Co z odpowiedzialnością?

Ciekawe w jaki w jaki sposób ratusz a obecnie Renata Kaznowska chcą wynagrodzić warszawiakom straty moralne, zwłaszcza ograniczenie dostępu do edukacji dzieciom z roczników 1998 – 2012. Przecież w ciągu całego pokolenie masa dzieci przez ich pazerność wyrosło na „głąby”.

Czy prezydent przeprosi warszawiaków za tak brutalne potraktowanie??

Do sprawy będziemy wracać.

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły