Czy ratusz eliminuje prywatną edukację??

Miasto ma obowiązek wypłacać dotacje szkołom i przedszkolom niepublicznym. Taka sytuacja pobudza rynek,  gdyż tych szkół jest więcej, mogą pobierać mniejsze czesne od rodziców bo część zadań jest finansowana z dotacji. Niestety. Gminy i miasta masowo łamały prawo zaniżając dotacje. Już w 2013 roku zapadły pierwsze w Polsce wyroki o zapłatę należnej dotacji i dla gmin i osób prowadzących przedszkola niepubliczne było jasne, że dotacje są zaniżane znacznie i powszechnie.

Masowe pozwy

Bardzo wiele przedszkoli wystąpiło z pozwem do swoich gmin. Z podobnymi pozwami wystąpiły także Warszawskie przedszkola.  Z racji na skomplikowaną sytuację w Warszawie, pierwsze wyroki zapadły dopiero kilka lat temu, a wyroki prawomocne przed rokiem. W 2020 Sąd Naczelny wydał ważne orzeczenie wzmacniające linię orzeczniczą i rozstrzygające wątpliwości na korzyść przedszkoli. Ale już w 2013 roku dla władz Warszawy i osób prowadzących przedszkola było oczywiste, że dotacje są zaniżane i że można skutecznie dochodzić należności od miasta. Urząd miasta nie współpracuje z sądami, odwołuje się od wyroków i stara się grać na zwłokę. Jedynie co zmienił, to podniósł nieznacznie wysokość dotacji w czasie gdy przedszkola masowo składały pozwy, po to by potem obniżyć je z powrotem. W skutek nadużyć straty materialne są liczone co najmniej w setkach milionów złotych, ale największe straty przyniosło ograniczenie mieszkańcom Warszawy dostępu do wysokiej jakości edukacji.

Pytania do Kaznowskiej

Za edukację w Warszawie odpowiada wiceprezydent Renata Kaznowska, i dlatego też Portal Warszawski skierował do niej następujące pytania;

W związku z wyrokami nakazujacymi wypłatę zaniżonych dotacji przedszkolom niepublicznym prosimy o;

– listę przedszkoli (organów prowadzących) które wystąpiły z powództwem.

– listę zawierającą zawarte ugody w tym temacie, zarówno przedsądowych jak i sądowych.

– listę kontroli i postępowań o zwrot dotacji prowadzonych w tych przedszkolach po złożeniu wezwania do zapłaty lub pozwu.

– prosimy też o oficjalne stanowisko miasta w sprawie przegranych spraw w tym temacie, datę i miejsce jej ogłoszenia. Jeśli miasto nie zajęło oficjalnego stanowiska, to proszę o wyjaśnienie czemu miasto ukrywa przed opinią publiczną informację o pozwach, roszczeniach i przegranych procesach.

– prosimy o treści wyroków których stroną był urząd m.st. Warszawa w sprawach o wypłatę zaniżonych dotacji i informację o wypłaceniu dotacji i odsetek, jak również o sposobie zaksięgowania odsetek.

– prosimy o informację kto z urzędników zawinił zaniżając dotacje i jakie dotychczas poniósł konsekwencje.

– w związku z wyrokami nakazujacymi wypłatę zaniżonych dotacji przedszkolom niepublicznym proszę o listę przedszkoli (organów prowadzących) które wystąpiły z powództwem.  

Co z odpowiedzialnością?

Ciekawe w jaki w jaki sposób ratusz a obecnie Renata Kaznowska chcą wynagrodzić warszawiakom straty moralne, zwłaszcza ograniczenie dostępu do edukacji dzieciom z roczników 1998 – 2012. Przecież w ciągu całego pokolenie masa dzieci przez ich pazerność wyrosło na „głąby”.

Czy prezydent przeprosi warszawiaków za tak brutalne potraktowanie??

Do sprawy będziemy wracać.

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *