5⃣ maja 1⃣8⃣4⃣6⃣ roku urodził się Henryk Sienkiewicz.

5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej urodził się Henryk Sienkiewicz (zdjęcie)- jeden z największych i najsławniejszych twórców literatury polskiej. Z wykształcenia był dziennikarzem, co w znacznym stopniu znalazło odzwierciedlenie w jego twórczości.

 

Gigant polskiej literatury

Pisanie zaczął od tworzenia nowel, których stworzył ponad 40. Jego pierwszym utworem literackim była właśnie jedna z nich zatytuowana „Humoreski z teki Woroszyłły”. Zaś taką chyba najbardziej popularną była nowela pt „Janko muzykant”.
Sienkiewicz najbardziej zasłynął z powieści historycznych, pisanych w trudnych dla Polaków czasach „Ku pokrzepieniu serc”. To właśnie wydana w roku 1884 Trylogia; ” Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski” była przykładem tego typu dzieł.
Innym wielkim dziełem Sienkiewicza była wydana w 1900 roku powieść „Krzyżacy”.

Największy splendor w postaci Literackiej Nagrody Nobla w 1905 roku przyniosła Sienkiewiczowi powieść „Quo Vadis”, której akcja rozgrywała się w okresie panowania w Rzymie cesarza Nerona i która opowiadała o prześladowaniach chrześcijan.
Henryk Sienkiewicz nie stronił również od pisania lżejszej literatury, skierowanej do młodzieży. Znanym tego typu przykładem jest powieść pt „W pustyni i w puszczy”, do stworzenia której wykorzystał własne doświadczenia z podróży do Afryki.
Henryk Sienkiewicz był kawalerem francuskiej Legii Honorowej oraz członkiem zagranicznym Czeskiej i Serbskiej Akademii Nauk i Umiejętności. Po wybuchu pierwszej wojny światowej wyjechał do Szwajcarii, gdzie razem z Ignacym Janem Paderewskim założył Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce.


Zmarł 15 listopada 1916 w Vevey i został tam pochowany.
W 1924 roku jego prochy sprowadzono uroczyście do Polski i złożono w Warszawie w podziemiach katedry świętego Jana.

za; Historia Polski dzień po dniu

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *