In memoriam Jarek Zieliński

Wczoraj zmarł Jarosław Zieliński. Zawsze pełen energii, niesamowitej siły, tym razem przegrał walkę z podstępną chorobą.To wielka strata dla środowiska historyków, architektów, historyków sztuki i varsavianistów. Dla wszystkich, którzy na co dzień pracują w obszarze warszawskich zabytków. Był autorytetem nie tylko dla profesjonalistów, ale także amatorów, którzy z potrzeby serca zgłębiali dzieje architektury warszawskiej.

 
 
 

Jarek Zieliński był kopalnią wiedzy o naszym mieście. Warszawa nie miała przed nim tajemnic, a jeśli już jakieś były, to szybko udawało mu się je rozwikłać. Pracując w archiwach, ale też prowadząc inwentaryzację w terenie gromadził wiedzę, którą potem przekazywał w swoich opracowaniach. Napisał wiele nowych rozdziałów historii naszego miasta.

Pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków często korzystali z jego wiedzy. Jego „Atlas dawnej architektury Warszawy”, „Latarnie warszawskie”, „Realizm socjalisty w Warszawie” czy przewodniki po dzielnicach były przez nas wykorzystywane nie raz. Za jeden z nich – przewodnik po Żoliborzu, otrzymał Nagrodę Literacką miasta stołecznego Warszawy.

Będzie nam bardzo brakowało jego erudycji, talentu edukacyjnego, wdzięku i lekkości z jakimi przekazywał nawet najbardziej zawiłe tematy z dziedziny architektury czy historii sztuki. Będzie brakowało inspirujących rozmów ze swadą i fantastycznych wycieczek, które gromadziły tłumy.

za; Stołeczny Opiekun Zabytków

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *