Nie odpuszczają! Promil szaleńców chce narzucić „Tempo 30”, a „Strefa Czystego Transportu” nie ma nic wspólnego z poprawą jakości powietrza

Zanieczyszczenie jest na obrzeżach miast, więc jak ma poprawić powietrze Strefa Czystego Transportu w centrum, tym bardziej że nowy wymysł „ekologów” czyli Strefa Czystego Parkowania nie ma nic wspólnego z poprawą jakości powietrza. To kolejny kaganiec cofający rozwój cywilizacyjny. Praski „aktyw” razem ze „specem” od bdr-u opierając się na fałszywych danych, nie odpuszcza. Już nie tylko strefa płatnego parkowania, ale „Tempo 30” stało się dla nich wyrocznią.

 

 

Kolejny „ekologiczny” przekręt za pieniądze podatników

Jak go nie poprawi – bo przecież nie ma jak – to będzie poszerzana, prawda ?  Takie jest myślenie „ekologów” i „aktywistów”. A jak się wymieni piece w Wawrze to też poszerzy się strefę, bo będzie znaczyć, że działanie pomogło. Tak działa ten mechanizm.

 Trzydzieści lat temu można było mówić że samochody trują, bo truły. 30 lat temu na drogach były auta nawet nie z lat 80 (nie spełniające żadnych norm emisji), ale z 60 czy 70, zatem można było mówić o problemie. Ale mamy 2021, a np w Polsce średnia wieku samochodu to 13 lat, czyli przeciętne auto jest z 2008 i spełnia już normy Euro 4, gdzie benzyniaki można nazwać w zasadzie bardzo czystymi, a diesle też nie są już najgorsze.

 

 

 

Co ciekawe, okres lockdownu np w Polsce (jak i podobne dane są w miastach z innych krajów), że znaczący spadek ruchu samochodowego w zasadzie nie wpłynął na zmianę jakości powietrza. Jakieś niewielkie różnice. Co więcej, wg raportu NIK z 2019 r. dym z rur z transportu (włącznie ze starymi gruzami etc) to w mieście ok 2% zanieczyszczeń a w skali Polski 0.2% (co i tak chyba wymaga reewaluacji – podczas badania jakości powietrza nawet się nikomu nie śniło, że można mieć próbkę gdzie eliminujemy rzekomo główny czynnik – transport). Co do CO2 – nadal emisja z samochodów to mały procent – może warto zainteresować się statkami?

Przecież 15 kontenerowców wydziela tyle zanieczyszczeń co wszystkie 780mln samochodów na świecie… Może warto skupić się na promowaniem neutralnych paliw syntetycznych, zamiast kopalnych, np takich nad którymi pracuje Porsche? Może warto promować niemal niepylące ceramiczne klocki hamulcowe? Może wdrożenie paliw E20 a nie bezmyślna krytyka 'samochodów’? A na koniec może zaprzestać bezmyślnej wycinki lasów tropikalnych pod uprawy soi?

Dane są ogólnodostępne, dla wielu miast na świecie, i wyglądają podobnie ? https://i.imgur.com/XdhThhA.jpg

Źródła: https://covid19.apple.com/mobility http://aqicn.org/map/world https://airly.eu a na tej stronie można sobie sprawdzić że największe zanieczyszczenie nie jest przy głównych drogach, tylko na obrzeżach miast, głównie w godzinach nocnych… tutaj raport enmaro 2018 wskazuje jako źródło zanieczyszczeń… piece.

więcej;

http://oszczedzanie.biz/styl-zycia/wszystkie-samochody-na-swiecie-powoduja

 

Andrzej Czarnowski

Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *