Powstało Centrum Architektury Drewnianej.

Decyzja o powołaniu Centrum jest dla mnie niezwykle ważna, bo ochrona architektury drewnianej należy do głównych celów mojej działalności jako Generalnego Konserwatora Zabytków i stanowi jeden z priorytetów polityki konserwatorskiej Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – pisze Magdalena Gawin.

 

Ochrona drewnianej architektury jest bardzo ważna

 

Obiekty tej architektury należą do jednych z cenniejszych zabytków w Polsce, jednakże zasób ten jest uszczuplany, wypierany przez inne technologie budowy, jak i na skutek degradacji lasów, wojen, pożarów, katastrof oraz innych czynników ekonomicznych. Ogromne zniszczenia zasobu architektury drewnianej to niestety okres PRLu. Katalog współczesnych zagrożeń architektury drewnianej jest olbrzymi. Tym bardziej miło mi jest poinformować, że stale wzrasta liczba zabytków architektury drewnianej wspieranej przez Ministerstwo.

W tym roku dofinansowanie dostały m.in. takie obiekty jak wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa

UNESCO kościół pw. Św. Michała Archanioła w Binarowej i dawna cerkiew greckokatolicka p.w. św. Paraskewy w Kwiatoniu, będący Pomnikiem Historii kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku, czy XV-wieczne kościoły p.w. Wniebowzięcia NMP w Gliwicach i p.w. Wszystkich Świętych w Sierotach. Cennym zabytkiem, który w tym roku otrzyma wsparcie Ministerstwa jest budynek mieszczący siedzibę Muzeum Jana Kasprowicza w Zakopanem.

A skoro o Zakopanem mowa – bardzo się cieszę, że podczas dzisiejszej uroczystości miałam przyjemność „wręczyć” online Złotą Odznakę za Opiekę nad Zabytkami Miejski Konserwator Zabytków w Zakopanem- Pani Natalii Skiepko – kontynuuje Gawin. Jest ona znakomitym urzędnikiem i konserwatorem, który prowadzi aktywną politykę ochrony drewnianego dziedzictwa architektonicznego.

Ochrona architektury drewnianej w Polsce to wielce odpowiedzialne zadanie. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli nam i pracowali przy tym wielkim projekcie. Dziękuję również wszystkim za ożywione dyskusje w trakcie konferencji – zarówno te prowadzone w gronie prelegentów, jak i widzów, na czacie. Liczba aktywnych uczestników – ponad 700 (!) z całej Polski przerosła nasze oczekiwania.

Mam nadzieję, że Centrum Architektury Drewnianej sprawi, iż kolejne pokolenia będą mogły podziwiać dzieła naszych przodków na własne oczy – trwale chronione za pomocą nowoczesnej technologii, ale i odpowiednich narzędzi prawnych oraz, przede wszystkim, pracy wybitnych specjalistów, oddanych sprawie ochrony naszego wspólnego dziedzictwa – kończy Gawin.

Warszawskie i mazowieckie drewniaki

Od lat Stowarzyszenie Kamień i co? chroni i wpisuje warszawskie drewniaki na listę zabytków, a w Otwocku jest stowarzyszenie, które walczy o każdy Świdermajer. Wierzymy, że to centrum stanie się wsparciem dla idei prawnej ochrony naszych stołecznych i drewniaków. Oby.

PW

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *