Dlaczego „aktyw” blokuje dokończenie budowy Trasy Świętokrzyskiej??

Dokończenie  budowy Trasy Świętokrzyskiej  na odcinku od ul.  Targowej do ul. Kijowskiej  jest absolutnie konieczne. Początki budowy to rok 2008 . Niestety, wielokrotnie bezzasadnie oprotestowana przez tzw. aktywistów praskich, inwestycja nie doczekała się na razie zakończenia. Stawiamy sobie za cel upomnienie się o naszą Pragę i powracamy do tematu. W  imieniu Stowarzyszenia Kocham Pragę, które reprezentuje mieszkańców,  Radny Jacek Wachowicz zwrócił się z ogromną prośbą o pomoc w dokończeniu inwestycji ponad podziałami politycznymi. Zwróciliśmy się w tej sprawie do Pana  Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, Zarządów i Rad sąsiednich dzielnic, Radnych m.st. Warszawy, do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, do Pana Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, a także do wszystkich Posłów z Warszawy.  

 

Dlaczego dokończenie trasy jest tak ważne??                            

    W dobie obecnego tempa inwestycyjnego mamy nadzieję na pomoc w dokończeniu niewielkiego w sumie odcinka trasy, która jest ogromnie ważna nie tylko lokalnie. Odciąży to zakorkowane ulice  Pragi-Północ. Aktualnie na skutek braku przepustowości praskich ulic, korki stanowią plagę dla takich ulic jak Aleja Zieleniecka, Targowa, Jagiellońska, Ząbkowska, Grochowska, Zamojskiego oraz Okrzei. Korki powodują intensyfikują smog, który jest dla Pragi-Północ wielkim problemem, z pewnością przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia Prażan i ich śmiertelności. Statystyki pokazują, że zgonów na Pradze jest procentowo najwięcej w Warszawie. Dokończenie budowy Trasy Świętokrzyskiej przyczyni się nie tylko do poprawy jakości powietrza na Pradze, ale  w całej Stolicy. Dokończenie brakujących 750 metrów Trasy Świętokrzyskiej nie tylko poprawi stan powietrza, przyczyni się też do poprawy bezpieczeństwa drogowego oraz odciążenia bocznych ulic, które ze względu na brak Trasy Świętokrzyskiej przejmują rolę tranzytową. Budowa rozpoczęła się – jak wspomnieliśmy – w 2008 roku i była wielokrotnie, bezzasadnie oprotestowywana przez praskich aktywistów – Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców Michałów wnosiło kilkakrotnie, uporczywie skargi do m.in. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i Naczelnego Sądy Administracyjnego, które były każdorazowo oddalane. Wstrzymało to  budowę na wiele lat.

To pokazuje jak brak zgody i torpedowanie wszelkich pomysłów przyjaznych dla mieszkańców, wstrzymuje wszystkiego kluczowe dla rozwoju Dzielnicy inwestycje, generując przy tym milionowe starty dla budżetu miasta. Na budowę wydano ogromne pieniądze, a trasa nie jest skończona i nie spełnia swej funkcji.. Te brakujące 750 metrów to koszt ok. 30 milionów zł.  Trochę dobrej woli władz, działanie ponad podziałami dla dobra mieszkańców, a nie doraźnej polityki i życie Prażan, wszystkich warszawiaków i mieszkańców okolic będzie łatwiejsze, bo szybciej i sprawniej będą mogli poruszać się po mieście. Warto dodać, że jest przygotowana aktualna dokumentacja  z prawomocnym pozwoleniem na budowę. Jesteśmy mocno zaangażowani w tę sprawę, dołożymy wszelkich starań, aby inwestycja została zakończona z powodzeniem.

Jacek Wachowicz- Radny Stowarzyszenia Kocham Pragę

    „Od lat pracuję na rzecz mieszkańców Pragi, znam bolączki życia codziennego w Dzielnicy i z radością obserwuję też pozytywne zmiany, do których to Stowarzyszenie Kocham Pragę, we współpracy z innymi podmiotami – samorządem, organizacjami pozarządowymi itp. Się przyczynia. Właśnie, współpracy potrzeba, aby dokończyć budowę Trasy Świętokrzyskiej. Pseudo aktywiści zablokowali, uniemożliwili jej dokończenie przez wiele lat. Podnoszę ponownie kwestię tej inwestycji, bo jest ona konieczna dla naszego rozwoju. Liczę na pomoc tych, którym los Dzielnicy i jej mieszkańców naprawdę jest ważny. Moim zdaniem wszyscy, a przede wszystkim ekolodzy powinni go poprzeć. Trasa to mniej smogu, czyste powietrze, brak korków. Marzenie ekologa po prostu. Przyznam, że liczyłem na to, ze z okazji EURO 2012 nasza Praga skorzysta, że trasa będzie dokończona, a w zasadzie to tylko lifting Dworca Wschodniego się odbył owszem, z sukcesem, ale to mało. Dlatego też ponownie podjęliśmy starania zainteresowania władz samorządowych i centralnych dokończeniem budowy. Liczymy na pomoc wszelkich przychylnych podmiotów i instytucji. Mam już pierwsze pozytywne sygnały odzewu na nasz apel – zaproszenie na spotkanie w tej sprawie wystosowała Pani Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Maria Gosiewska. Było to spotkanie konstruktywne, w miłej atmosferze, a dotyczyło także wielu innych tematów związanych z Pragą.”

Dariusz Kacprzak – Wiceburmistrz Dzielnicy Praga-Północ:

Trasa Świętokrzyska, jej dokończenie, to inwestycja niezbędna dla usprawnienia  transportu w Dzielnicy. To ważne dla kierowców nie tylko lokalnych. Mam nadzieję, że mimo sytuacji obecnej i wszelkich oszczędności akurat na tę budowę znajdą się środki, a po latach Trasa zostanie wreszcie w pełny  kształcie oddana do użytku.

Mieszkańcy:

Trasa Świętokrzyska jest potrzebna nie tylko Pradze, ale całemu miastu. Kibicujemy Radnemu Wachowiczowi i Kocham Pragę w tej walce, bo pewnie będzie to długa droga. Ale warto.

„ Kierowcy czekają na dokończenie trasy z utęsknieniem. A przecież tam, gdzie miasto, tam, i samochody. Nie da się inaczej. Dajcie kierowcom płynnie jeździć, a Prażanom żyć bez korków i smogu.

Kto blokuje?

Od lat Stowarzyszenie Dla Pragi oraz Michałów,  z przyczyn „ekologicznych” blokuje dokończenie tej inwestycji, twierdząc że jest szkodliwa dla środowiska. Nawet Sąd odrzucił ich idiotyczne argumenty, które były pełne ignorancji i przekłamań, o czym niedługo napiszemy.  Szkoda tylko, że grupa oszołomów i nieuków blokuje pozytywne zmiany dla miasta!

 

Tu pełne orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego

[TYLKO U NAS] Tak „aktyw” blokuje budowę Trasy Świętokrzyskiej. Publikujemy orzeczenie Sądu Administracyjnego❗❗

 

 

Tak dla Trasy Świętokrzyskiej!”

za; Wiadomości Kocham Pragę

zdj; SISKOM

One thought on “Dlaczego „aktyw” blokuje dokończenie budowy Trasy Świętokrzyskiej??

  • 19 kwietnia 2021 o 2:58 pm
    Permalink

    Mieszkańcy mają rację , trzeba blokować . Dlaczego Warszawa nie posiada obwodnicy na Białorusi w Mińsku mają dwie obwodnice dla swojego miasta . Dlaczego ruch kołowy z całej Polski kierujecie na Warszawę . Potrzebna ,, Mała Pętla ” dla stolicy , trzeba budować od węzła Konotopa , Nowe Babice , Mościska , Łomianki do trasy na Gdańsk . Jest XXI wiek czemu autostrady prowadzicie przez miasto A – 2 przez Ursynów ( ludzie wywalczyli tunel ) , S-8 Trasa Toruńska na Białystok , teraz planowana budowa z S-8 przez Bemowo , Bielany do trasy na Gdańsk . Trzeba budować obwodnicę dla stolicy ,, Mała Pętla ” ,, Duża Pętla ” dla Mazowsza .

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *