Trzaskowski tłumaczy dlaczego strefy płatnego parkowania są korzystne…

Czy zdarzyło Wam się krążyć kilka, kilkanaście, a czasami nawet kilkadziesiąt minut w poszukiwaniu miejsca parkingowego? Czy przez poszukiwanie miejsca spóźniliście się na ważne dla Was spotkanie czy wizytę u specjalisty? Gorzej – nie byliście w stanie znaleźć miejsca pod własnym domem? A do tego krążąc samochodem po okolicznych uliczkach konkurowaliście o to jedno miejsce, które może wreszcie się zwolni, z całym sznurem innych aut i ich kierowców, tworząc parkingowy mini-korek?– pyta Trzaskowski na swoim profilu.

’Właśnie po to, by zapobiegać takim sytuacjom rozszerzamy i reformujemy strefę płatnego parkowania w Warszawie”

Po rozszerzeniu jej o Wolę i Pragę-Północ, teraz nadszedł czas na Żoliborz i Ochotę. Radni Miasto Stołeczne Warszawa przyjęli dziś uchwałę w tej sprawie. Strefa rozszerzy się o dwie nowe dzielnice 6 września. To kolejna decyzja, która wpisuje się w nasz całościowy plan porządkowania i uszczelniania systemu płatnego parkowania w mieście.

Dlaczego te posunięcia są niezbędne? Bo centralne dzielnice miasta nie są z gumy, a w naturalny sposób przyciągają codziennie tysiące ludzi – do rozmaitych urzędów, firm, do pracy, na studia, przez bliskość do centrum – z których część przyjeżdża samochodami. Przez to wolne miejsca parkingowe zapełniają się momentalnie, a bez dodatkowej „motywacji” w postaci opłaty niechętnie zwalniają się ponownie. Boleśnie odczuwalne jest to właśnie dla mieszkańców Żoliborza i Ochoty. Według naszych analiz lwią część miejsc parkingowych w tych dzielnicach oblegają często pojazdy „przyjezdne”, co znacząco utrudnia funkcjonowanie okolicznym mieszkańcom.

I to właśnie mieszkańcy w ramach konsultacji społecznych dali nam jednoznaczną odpowiedź w kwestii tego, czy strefa powinna zostać rozszerzona. W spotkaniach online oraz dyżurach telefonicznych udział wzięło blisko 1000 osób, otrzymaliśmy też ponad 1300 pism, e-maili i formularzy elektronicznych z pytaniami i uwagami do proponowanych zmian. Poparcie było niemal jednomyślne, raptem kilkadziesiąt głosów wprost i bezwarunkowo sprzeciwiało się wprowadzeniu strefy. Rozszerzając strefę działamy więc zgodnie z wolą mieszkańców Żoliborza i Ochoty.

Również z myślą o osobach zamieszkujących dzielnice objęte strefą poszerzamy ofertę abonamentów. Oprócz dotychczasowego, kosztującego 30 zł rocznie abonamentu rejonowego obowiązującego do 150 m od domu, wprowadzamy abonament obszarowy. Będzie on obejmował całe osiedle lub znaczną część dzielnicy. Taki poszerzony abonament kosztował będzie 50 zł miesięcznie. Co więcej, osoby korzystające z takiego abonamentu będą mogły otrzymać identyfikator uprawniający do korzystania z dodatkowych miejsc zarezerwowanych wyłącznie dla mieszkańców.

Realizowana przeze mnie krok po kroku reforma strefy płatnego parkowania ma jasne cele. To przyspieszenie rotacji i odblokowanie miejsc parkingowych tak, by mogli z nich korzystać ci, którzy realnie ich potrzebują w tym momencie. To także znaczące ograniczenie natężenie ruchu związanego wyłącznie z poszukiwaniem miejsc, co nie tylko zakłóca płynność ruchu, ale też negatywnie wpływa na jakość powietrza. To wreszcie troska o to, aby mieszkańcy objętych strefą dzielnic mogli zaparkować w sensownej odległości od swojego domu.

Pozytywne efekty dotychczas przeprowadzonych zmian odczuwają już mieszkańcy Pragi-Północ i Woli. Czas na kolejne dzielnice – tak, by kontynuować walkę z parkingową „wolną amerykanką”.

za: https://www.facebook.com/rafal.trzaskowski/posts/10158754670396091

PW

 

One thought on “Trzaskowski tłumaczy dlaczego strefy płatnego parkowania są korzystne…

  • 16 kwietnia 2021 o 8:21 am
    Permalink

    Realizowana przez tego pana polityka zdaje się mieć dwa cele: wydoić maksimum kasy z kieszeni Warszawiaków i uprzykrzyć życie rdzennym mieszkańcom Stolicy. Nie wyobrażam sobie tego, co będzie się działo na Żoliborzu. Po 18.00, kiedy mieszkańcy wrócą z pracy, wolnych miejsc parkingowych nie ma. Często muszę parkować 300-500 metrów od miejsca zamieszkania, co teraz już będzie dodatkowo płatne. Polityka obecnych władz miasta polega chyba tylko na uprzykrzaniu życia jego mieszkańcom.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *